Євробляхи проти нових авто. Як зміняться ціни?

В Україні хочуть повністю поміняти автомобільні податки, це відіб’ється як на розмитненні євроблях, так і на купівлі нових авто.

Проблема євроблях – нерозмитнених авто, завезених з-за кордону, в Україні так досі й не вирішена. Останнім часом депутати тільки відтерміновують введення жорсткіших санкцій за використання блях. Тепер же з’явилися пропозиції вирішити проблему настільки глобально, що це торкнеться всього автомобільного ринку в країні.

Що придумали депутати

У Раді зареєстрували відразу три законопроекти (№3704, 3705 і 3706), які пропонують з 1 січня звільнити від сплати акцизного податку автомобілі, ввезені в Україну з-за кордону.

Законопроектами передбачено пільги для власників автомобілів на єврономерах, які вже знаходяться на території України: протягом 180 днів з дня набрання законами чинності вони зможуть розмитнити автомобілі без застосування штрафних санкцій, але за умови сплати всіх митних платежів та добровільної сплати 8,5 тисячі гривень до держбюджету.

За оцінкою авторів законопроектів, станом на 1 травня 2020 року в Україні в режимі тимчасового ввезення або транзиту перебуває 750 тисяч євроблях, у тому числі, 500 тисяч – з порушенням термінів та умов цих режимів.

Також пропонується звільнити від сплати акцизу вже в 2020 році учасників та ветеранів АТО, які ввозять один легковий автомобіль (або вантажний повною масою до 3,5 тонни, або автобус, або причіп) для особистого користування.

Цю ж категорію громадян пропонується також звільнити від сплати ПДВ при ввезенні авто, але за умови, що вартість митних платежів не перевищить 43 розміру мінімальної зарплати (близько 200 тисяч гривень) та транспортний засіб не вироблено країною-агресором.

Крім того, передбачається і проведення з 1 січня 2021 року для старих авто, що не відповідають нормам Євро-4, обов’язкового техогляду протягом трьох місяців з моменту реєстрації і надалі не рідше одного разу на два роки.

Як це змінить ціни

Раніше євробляхарі скаржилися на занадто великі суми за розмитнення. Нерідко вони перевищували вартість самої машини. Цінник накручував, головним чином, акциз, який залежить від вікового коефіцієнта. І якщо в попередніх проектах пропонувалося просто прибрати віковий коефіцієнт, то в новому – взагалі скасувати акциз для авто, імпортованих в Україну до 1 травня цього року в режимі тимчасового ввезення.

Таким чином, наприклад, 10-річний автомобіль з дизельним двигуном у 2,5 літра подешевшає в розмитненні майже на 1900 євро. Чим старше і потужніше авто – тим більше, в результаті, зможе заощадити його власник.

Якщо ж розмитнити всі 750 тисяч євроблях, бюджет отримає більш як 17 млрд гривень.

Нові схеми

Найбільш корупційною пропозицією є пільгове ввезення авто для певних категорій громадян.

“Ввезення авто під пільговиків може стати зручною схемою для тих, хто хоче заощадити на податках. Свого часу у нас вже були аналогічні схеми з оформлення імпортних машин на чорнобильців та афганців. Саме введення нових пільг викликає питання, так як був заявлений курс на монетизацію пільг. Тобто, громадяни окремих категорій повинні отримувати бюджетну допомогу, а вже як вони нею скористаються – куплять авто чи витратять на інші цілі – окреме питання. Але, виходить, що цим проектом, навпаки, пропонується розширення пільг”, – говорить президент адвокатської компанії Кравець і партнери Ростислав Кравець.

“Елітний податок”

Є, наприклад, у депутатів і пропозиція переглянути принципи нарахування так званого “податку на розкіш” – 25 тисяч гривень на рік, які сьогодні платять власники елітних автомобілів. Автори законопроекту хочуть знизити планку “елітності” машин майже удвічі. Якщо цей пункт пройде, платити щорічний податок доведеться і власникам авто середнього класу.

Зараз елітний податок платять власники авто, вартість яких вища за 1,8 мільйона гривень. Податок нараховується на машини до 5 років.

Автори проекту хочуть включити до списку платників транспортного податку також власників мотоциклів, водного транспорту (яхти, судна, човни, моторні катери).

Але головне – пропонується знизити поріг елітності транспортних засобів до 944,6 тисячі. Тобто, під оподаткування потраплять нові машини вартістю до 31,5 тисячі євро. А це не тільки люксові моделі.

Нові мита

Подали депутати вже і альтернативні пропозиції. На сайті Ради з’явився новий законопроект 3704-1, який суттєво підвищує оподаткування нових авто. На сьогодні, в середньому, мито на популярні нові авто становить 5% від вартості авто (тобто, 350-1000 євро). Пропонується брати мито 0,75 євро з 1 куб см. обсягу двигуна авто, тобто, 900-2250 євро в авто 1,2-3 літри. Сьогодні акциз на нові авто становить 50-200 євро. Пропонується брати акциз 0,1 євро з 1 куб см об’єму двигуна, тобто, 120-300 євро на авто 1,2-3 літри.

Якщо цей законопроект приймуть, то нові авто в Україні подорожчають на 1-1,5 тисячі євро, відзначає автомобільний експерт Олег Назаренко.

Корреспондент.net

АО «Кравец и Партнеры»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *