До чого призведе пробаційний нагляд, як вид покарання

В Україні запровадять пробаційний нагляд як один з основних видів покарання. Це альтернатива позбавленню та обмеженню волі. Засуджені за деякі кримінальні злочини відбуватимуть покарання без ізоляції від суспільства, тобто не у в’язниці.

Законопроєкт №9185 Верховна Рада прийняла 23 серпня, а вже 26 вересня його підписав президент Володимир Зеленський. Зміни вступлять у силу через шість місяців після публікації документа.

Gazeta.ua з’ясувала, що це таке та які підводні камені заклали у законопроєкт.

Які зміни вводить законопроєкт

Наразі покарання у виді арешту полягає в триманні засудженого в умовах ізоляції і встановлюється на строк від одного до 6 місяців, а військовослужбовці відбувають арешт на гауптвахті. Однак це скоро зміниться.

Прийнятий законопроєкт доповнює Кримінальний кодекс новою статтею 59-1 “Пробаційний нагляд”. Покарання полягає в обмеженні прав і свобод засудженого із застосуванням наглядових та соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства.

На засудженого до пробаційного нагляду накладають певні обов’язки. Серед них: періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну свого місця проживання, роботи або навчання. Не можна виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом.

Може бути вимога пройти курс лікування від наркотичної, алкогольної залежності

Однак суд може накласти додаткові обов’язки. Наприклад, використовувати електронний засіб контролю і нагляду, проживати за вказаною у рішенні суду адресою. Дотримуватися певних вимог, наприклад, обмеження спілкування, пересування та проведення дозвілля. Працевлаштуватися або зареєструватися як безробітного та працевлаштуватися, виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою. Може бути вимога пройти курс лікування від наркотичної, алкогольної залежності, розладів психіки та поведінки.

Термін пробаційного нагляду становить від року до п’яти років (для неповнолітніх – 1-2 роки). Виконанням покарання займатимуться уповноважені органи з питань пробації за місцем проживання засудженого. Уповноважений орган повинен, зокрема, вести облік засуджених та контролювати виконання ними зобов’язань.

Домашнє насильство, експлуатація дітей, побої

З дня набрання чинності цим новим законом “засудженим, які відбувають покарання у виді арешту в арештних домах, замінять невідбуту частину покарання на інший вид покарання. Одному дню позбавлення волі будуть відповідати два дні пробаційного нагляду, одному дню тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або арешту відповідатимуть два дні пробаційного нагляду. Одному дню обмеження волі відповідатиме один день пробаційного нагляду. Зміни будуть і щодо домашнього арешту – три дні такого цілодобового покарання відповідають одному дню позбавлення волі.

Якщо засуджений не виконує зобов’язання, з ним спочатку проводять профілактичну бесіду та виносять письмове попередження

Пробаційний нагляд як можливе покарання вводять до більш як 140 статей Кримінального кодексу. Зокрема, за статтями:

126 – побої і мордування;

126-1 – домашнє насильство;

129 – погроза вбивством;

130 – зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби;

139 – ненадання допомоги хворому медичним працівником;

144 – насильницьке донорство;

150 – експлуатація дітей;

154 – примушування до вступу в статевий зв’язок;

159-1 – порушення порядку фінансування політичної партії, передвиборної агітації чи агітації референдуму;

185 – крадіжка;

186 – грабіж;

190 – шахрайство;

201-2 – незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги;

239-2 – незаконне заволодіння землями водного фонду в особливо великих розмірах;

248 – незаконне полювання;

252 – умисне знищення або пошкодження територій, взятих під охорону держави, та об’єктів природно-заповідного фонду;

351-2 – перешкоджання діяльності Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;

364 – зловживання владою або службовим становищем;

368 – прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою;

371 – завідомо незаконні затримання, привід, домашній арешт або тримання під вартою;

374 – порушення права на захист;

376 – втручання в діяльність судових органів;

377 – погроза або насильство щодо судді, народного засідателя чи присяжного.

Якщо засуджений не виконує зобов’язання, з ним спочатку проводять профілактичну бесіду та виносять письмове попередження (якщо немає поважної причини). Якщо засуджений систематично не виконує зобов’язання (три і більше разів), то йому може загрожувати обмеження волі на строк до трьох років.

“Це такий маленький “закон Савченко”

Ростислав Кравець, юрист:

“Багато запитань до цього законопроєкту. На мій погляд, він не пояснює, чому досить сильні злочини, такі як примус до вступу у статевий зв’язок, можуть бути покарані лише пробаційним наглядом. І загалом у цьому переліку законопроєкту є багато злочинів, до яких є питання. В інших країнах пробаційний нагляд застосовується у разі недоведеності злочину або невеликих злочинів. У нас же тут взагалі невідомо, як формувався цей перелік злочинів.

Деякі злочинці можуть заплатити значні гроші, щоб отримати пробаційний нагляд у лапках

До того ж, це може призвести до значного зростання рівня корупції в правоохоронних органах. Тому що деякі злочинці можуть заплатити значні гроші, щоб отримати пробаційний нагляд у лапках. Це також дозволить правоохоронцям спотворити статистичні дані щодо розкриття злочинів.

Проблеми є і з примусовими роботами для засуджених до пробаційного нагляду. Пробація може примушувати осіб працювати. У нас в країні немає трудового рабства. В теорії, під час пробаційного нагляду людина має перебувати на волі. Вона може, наприклад, бути програмістом чи бути інженером. Але її можуть змусити працювати в армії відновлення за 6 700 гривень на місяць. Який у цьому сенс?”.

У цьому законі у кращих традиціях приховали маленьку норму

Сергій Старенький, ексголова Державної пенітенціарної служби України, адвокат:

“Це була ініціатива Мін’юсту. Вони намагаються показати значимість пробації. У цьому законі у кращих традиціях приховали маленьку норму, яку треба пояснити. Час перебування під цілодобовим домашнім арештом нові правила статті 72 Кримінального кодексу зараховується так: три дні цілодобового домашнього арешту дорівнюють одному дню позбавлення волі. Тобто якщо особа шість місяців перебувала під домашнім цілодобовим арештом зараз їй це зараховуватиметься як два місяці позбавлення волі.

Думаю, це буде застосовуватися до всіх злочинів. Це такий маленький “закон Савченко” – два дні попереднього ув’язнення рахувалися як чотири дні позбавлення волі. Тут, правда, трохи інакше – більш справедливо”.

АО «Кравець І Партнери»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *