Вища рада юстиції на 80% складається з людей Порошенка, — екс-кандидат у ВРЮ

Члена Вищої ради юстиції Павла Гречківського звинувачують в намірі отримати хабар в розмірі 500 тисяч доларів за ухвалення судом рішення, вигідного одному з підприємців.

Павло Гречківський потрапив до ВРЮ після Революції Гідності внаслідок публічного обговорення кандидатур, але з боку громадськості щодо його кандидатури були серйозні застереження.

Про це ми поговоримо з адвокатом Ростиславом Кравцем, який теж був тоді кандидатом до ВРЮ.

Нагадаємо, що Вища рада юстиції з 30 вересня стане Вищою радою правосуддя, і зможе звільняти і призначати суддів.

Наталя Соколенко: Як відбувалось публічне обговорення?

Ростислав Кравець: Вища рада юстиції відповідає за формування професійного суддівського корпусу. В цей орган входять кандидати від суддів, від прокурорів, від президента, від ВР, і в тому числі, від з’їзду адвокатів.

На з’їзді адвокатів, який відбувся в 2014 році, обрали пана Гречківського членом Вищої ради юстиції від адвокатури.

Наталя Соколенко: Я пам’ятаю, що громадські організації, які брали участь у обговоренні, виступали проти його кандидатури через його зв’язки з Медведчуком. Як так сталося, що попри всі застереження, він все одно був обраний з’їздом адвокатів до ВРЮ?

Ростислав Кравець: Насправді, цей з’їзд адвокатів до цього часу оскаржується в судах. І те, яким чином Гречківський потрапив у ВРЮ, і як за нього голосували, нікому невідомо. Тому що всі протоколи десь зникли, всім просто проголосили, що він потрапив у ВРЮ.

Більше того, київських адвокатів, яких було 60 осіб, не допустили до участі у з’їзді адвокатів, охоронці їх просто фізично не пропустили на з’їзд.

Дмитро Тузов: І це просто так зійшло організаторам з’їзду?

Ростислав Кравець: Це оскаржуються до цього часу, але хочу зазначити, що вже нова влада це все підтримувала.

Ви вірно сказали, що громадськість зауважувала, що людина, яка має такі зв’язки та досить великі статки, не може бути членом такого принципового органу, від якого залежить формування суддівського корпусу.

З 30 вересня в нас набудуть чинності зміні до Конституції в частині судової реформи, і всі члени, які були обрані, автоматично до 2019 року стануть членами Вищої ради правосуддя. Це безглуздя.

Наталя Соколенко: Зараз у ВРЮ є 2 вакантних місця, і незрозуміла ситуація з Гречковським, поки немає рішення суду.

Ростислав Кравець: Гречківський пішов у відпустку, хоча він працює на громадських засадах. Взагалі, там незрозуміла і дивна ситуація — з тих членів, які в ній існують, 8 — працюють на громадських засадах, в тому числі і голова ВРЮ. Цікаво, за які кошти вони взагалі існують?

Наталя Соколенко: Як зробити, щоб голос громадськості був почутий, щоб до таких органів не потрапляли люди із зіпсованою репутацією?

Ростислав Кравець: Одна з головних вимог до членів ВРЮ — ділова репутація, однак, 30 вересня в нас вже буде Вища рада правосуддя, а закону про неї немає. Про що ще можна говорити? Депутати внесли зміни до Конституції, а Вища рада правосуддя буде працювати за законом про Вищу раду юстиції.

На мій погляд, для того, щоб припинити ці всі спекуляції, потрібно не робити так, щоб члени ВРЮ автоматично ставали членами Вищої ради правосуддя на 3 роки. Адже в складі сьогоднішньої ВРЮ 80% — це люди президента. І навіть Венеціанська комісія робила зауваження, що не може від законодавчої або виконавчої влади бути така кількість осіб у ВРЮ. Все ж таки, потрібно, щоб там були судді.

Але ми бачимо, що українців мають за дурнів, і ті ж самі особи будуть працювати у Вищій раді правосуддя, що означає, що ще 3 роки нічого не зміниться.

Дмитро Тузов: Чому нічого не можна буде змінити впродовж трьох років?

Ростислав Кравець: Закон про Вищу раду правосуддя сформований за креативом президента, він повністю заангажований, і розраховувати, що цей орган буде приймати незалежні рішення, не варто.

Закон про Вищу раду правосуддя сформований за креативом президента, і розраховувати, що цей орган буде приймати незалежні рішення, не варто

Що стосується підозр у намаганні отримати хабаря, то таких випадків взагалі не мало б бути. У зв’язку з цією ситуацією та з тим, що до цього органу є й інші зауваження, я вважаю, що потрібно ставити питання щодо повного перезавантаження Вищої ради юстиції, як це передбачено змінами в Конституції, які притягали громадські діячи, щоб цей орган формувався саме з суддів. А він 3 роки буде сформований з тих людей, яких обрали раніше, і які тим чи іншим чином будуть прихильні владі.

Дмитро Тузов: Гречківський звинуватив якогось потужного бізнесмена (прізвище він не називає), який нібито, його замовив. Також є затримана людина — представник Міністерства юстиції, який, нібито, отримав перший транш в 150 тис доларів.

Ростислав Кравець: На брифінгу голова ВРЮ говорив, що Гречківський ще в лютому йому повідомляв, що на нього робиться тиск. Тоді чому не було відповідних заяв у правоохоронні органи? Або цього не було і це вигадали для того, щоб вигородити Гречківського, або в разі, якщо це було і вони замовчали, то вони здійснили злочин. І це ще одна причина, чому ВРЮ зараз не має права працювати.

Дмитро Тузов: Як ви вважаєте, чи ця справа не буде спущена на гальмах, як справи судді Чауса, діамантових прокурорів тощо?

Ростислав Кравець: В нас в країні жодна з гучних справ не отримала завершального вироку суду, починаючи з Майдану і закінчуючи останніми подіями.

В нашій країні жодна з гучних справ не отримала завершального вироку суду.

До Генпрокурора дуже багато питань, яким чином він буде це все розслідувати, і на мій погляд, його заяви тільки завдають шкоди.

Дмитро Тузов: Ви сказали, що ВРЮ практично знаходиться під впливом президента, оскільки він призначив, десь формально, десь — ні, 80% членів цієї ради. Ви зауважили, що цього потрібно уникнути і зробити так, щоб судді самі формували Вищу раду правосуддя. Але чи буде в такому випадку прогрес, адже цей суддівський корпус не пройшов оновлення?

Ростислав Кравець: Насправді, в нас немає тотальної корумпованості серед суддів. За два роки звільнилось 1000 суддів, і громадяни зараз відчують їх брак, тому що розгляд справ почав значно затягуватися. І тут питання до влади — чому вони не оновлюються, напевно, це комусь вигідно.

Громадське радіо

Адвокатская компания Кравец и Партнеры

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *