Виклики неповнолітніх до ТЦК: для чого це потрібно

Пояснення адвокатів щодо зобов’язань і прав тих хлопців, яким ще не виповнилося 18 років.

“Уявляєш, моєму синові лише 16 років, а його кличуть у ТЦК”, — схвильовано розповідає знайома. У соцмережах батьки неповнолітніх юнаків зауважують, що у військкоматі їм ще й дають підписувати певний формуляр та заповнювати соціальний паспорт. Навіщо?

— Згідно із законодавством, щороку на військовий облік ставлять громадян України чоловічої статі, яким виповнюється 17-ть. А формувати відомості про них ТЦК починають уже за рік, — пояснює Роман Лихачов, юрист, адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини. — Тож тепер, як можна припустити, формується звірка даних про тих, кому наступного року буде 17 років.

Неповнолітній має прийти до ТЦК з документами — свідоцтвом про народження, ідентифікаційним кодом, паспортом. Якщо є якісь сертифікати чи грамоти, що мають стосунок до військової справи, наприклад, юнак навчався у певних секціях чи проходив вишкіл, то їх теж бажано принести. Всі допризовники мають пройти ВЛК, щоб можна було визначити осіб, непридатних у майбутньому до військової служби.

— Після взяття на облік юнакам видають військово-облікові документи, які в подальшому вони повинні подати до навчального закладу перед вступними іспитами, — зауважує Олександр Золотухін, юрист у питаннях проходження військової служби. — Якщо ж після настання 17 років юнаки не звернуться до ТЦК, це може бути потрактовано як порушення правил військового обліку, за що відповідальність можуть нести їхні батьки (за даними Міноборони, штраф за таке порушення становить від 17 до 25 тисяч гривень. — Авт.).

— Батьки кажуть, що у ТЦК їхнім синам дають на підпис формуляр про “згоду громадянина на військову службу”. А ще — вимагають заповнити соціальний паспорт, в якому треба зазначити, зокрема, біографічні дані, сімейний стан, наявність судимостей, належність до релігійних організацій тощо. Чи обов’язково це робити?

— Юнаки не зобов’язані заповнювати такі документи. Хіба що за власним бажанням, — додає адвокат Ростислав Кравець. — До того ж обробку персональних даних проводять відповідно до норм законодавства. Тож представники ТЦК мають змогу самостійно взяти всі дані з демографічного реєстру.

О. Золотухін: — Повної цивільної дієздатності особа набуває з 18 років. Тож коли йдеться про заповнення соціального паспорта, право приймати рішення з цього приводу мають батьки чи опікуни дітей. Зазначу: навіть якщо 16-річний юнак підпише певний документ, то згодом зможе оскаржити його, оскільки зробив це до повноліття.

А щодо згоди на військову службу, то нагадаю, що призовний вік для громадян України становить від 18 до 25 років. І лише після досягнення 25-ти особа набуває статусу військовозобов’язаного та може підлягати мобілізації.

Джерело: expres.online

АО «Кравець І Партнери»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *