Трудовий та цивільно-правовий договір: що це, різниця та який вигідніше укладати

Під час працевлаштування в компанію чи на підприємство обовʼязковою умовою є укладання трудового договору. Сторонами такого договору є працівник та власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа.

Як правило, трудовий договір укладається в письмовій формі. Натомість роботодавець може запропонувати працівнику укласти не трудовий, а цивільно-правовий договір.

Яка відмінність між трудовим та цивільно-правовим договором та який варіант кращий – дізнавалися Факти ICTV.

Що таке трудовий договір

Це угода між найманим працівником (фізична особа) та роботодавцем (компанія, ФОП, юридична або фізична особа).

За трудовим договором, працівник повинен виконувати роботу, зазначену в договорі, а роботодавець – виплачувати за це заробітну плату й забезпечувати гідні та безпечні умови праці.

Роботодавець повинен надати відповідне робоче місце, обладнання, засоби індивідуального захисту тощо. Регулюється ця угода Трудовим кодексом про працю та укладається усно й письмово.

– Якщо укладається трудовий договір, то роботодавець повинен дотримуватися певних вимог – місце роботи, забезпечення роботи, відповідні гарантії у разі шкоди, нанесеної здоровʼю працівника, – зазначає юрист Ростислав Кравець.

Трудовий договір регулює процес виконання роботи за певною спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, а також вимагає дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку.

Якоюсь мірою, працівник залежить від роботодавця, адже повинен отримувати дозвіл керівника, якщо хоче піти у відпустку, пропустити робочий день, піти до лікаря тощо. З іншого боку, трудовий договір чітко регулює обовʼязки роботодавця та описує права працівника:

  • оплачувані вихідні та відпустки;
  • регулярна заробітна плата;
  • лікарняні;
  • нормований робочий час;
  • захист від незаконного звільнення.

Що таке цивільно-правовий договір

Це домовленість (угода) двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.

За цивільно-правовим договором немає роботодавців і працівників. Є виконавець, який зобов’язується виконати певну роботу або надати послугу, та замовник, який приймає роботу й оплачує її.

– У цивільно-правових договорах усі питання, що стосуються трудового законодавства, заходи трудових прав тощо повністю покладаються на самого працівника, – каже юрист.

Юрист додає, що така угода регулюється цивільним кодексом, тобто особа не має жодних трудових гарантій та прав.

Зазвичай цивільно-правовий договір укладається для виконання разових, а не систематичних робіт.

Такий договір може укладатися між будь-якими юридичними або фізичними особами та регулюється Цивільним кодексом України. Дія трудового законодавства на таку угоду не поширюється.

Якщо в трудовій угоді предметом договору був процес виконання роботи, то в цивільно-правовому – це кінцевий результат послуги чи зробленої роботи.

Обидві сторони договору незалежні й рівноправні, замовник не повинен піклуватися про умови праці, надавати робоче місце й обладнання, оплачувати лікарняні. А виконавець самостійно організовує роботу та відповідає за її вчасне виконання.

Розмір заробітної платні й терміни її оплати  визначаються угодою сторін, а не законодавством.

Яка різниця між ними та який договір вигідніше укладати працівнику

Юрист Ростислав Кравець зазначає, що з точки зору законодавства, працівнику вигідніше укладати трудовий договір.

– Для працівника трудовий договір краще, ніж цивільно-правовий. Фактично, за цивільно-правовим договором наймається особа на виконання певних обовʼязків. Для роботодавців, звичайно, краще укладати цивільно-правову угоду, адже він звільняється від багатьох обовʼязків, – додає юрист.

Трудовий договір

Цивільно-правовий договір

Хто укладає  Найманий працівник та роботодавець (компанія, ФОП, юридична або фізична особа) Замовник та виконавець
Предмет договору Процес роботи за певною спеціальністю, кваліфікацією чи посадою Кінцевий результат послуги/ роботи
Терміни Безстроковий/на визначений термін/на час виконання певної роботи Строковий
Форма договору  Усна й письмова Письмова
Вид оплати  Зарплата – не менше мінімальної Винагорода, розмір якої визначається договором
Запис в трудовій книжці  Є Немає
Трудові гарантії  Відпустки, вихідні, лікарняні Не передбачені
Умови виконання Працівник виконує роботу згідно зі своїми обовʼязками та підпорядковується правилам Виконавець виконує певну роботу, яку замовник приймає

ФАКТИ

АО «Кравец и Партнеры»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *