Сліпі постріли відповідальності за банкрутства банків

В Україні почали притягати до відповідальності за банкрутства банків їхніх керівників. Однак поки що під приціл правоохоронців власники великих банків-банкрутів не потрапили.

Два роки тому в українському законодавстві з’явилася норма про особисту відповідальність фінансистів за доведення банків до неплатоспроможності, тобто до банкрутства. За цей час в Україні закрились понад 90 фінустанов. За даними Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), громадяни втратили у збанкрутілих банках більше 40 мільярдів гривень, але до останнього часу заподіяна шкода не була їм відшкодована, а за її спричинення майже ніхто не відповів.

Однак, упродовж останнього місяця намітилась певна тенденція — правоохоронні органи почали притягати до відповідальності банкірів, причетних до банкрутств своїх фінустанов. Втім, під приціл правоохоронців потрапляють лише топ-менеджери невеликих банків, закриття яких завдало українцям не найбільших збитків.

Особиста відповідальність за банкрутство

Нещодавно Печерський районний суд Києва узяв під варту строком на два місяці Сергія Горбачевського, який проходить як підозрюваний у справі про банкрутство «Інтеграл-банку». Слідство встановило, що у січні 2015 року він шляхом зловживання службовим становищем на посаді заступника начальника казначейства банку спільно з групою осіб заволодів 129 мільйонами гривень.

Минулого тижня було подовжено арешт екс-голови правління банку «Михайлівський» Ігоря Дорошенка, якому в межах доведення до банкрутства банку інкримінують розкрадання 870 мільйонів гривень. А екс-голову банку «Таврика» Анатолія Дробязка, якого визнали винним у службовій недбалості, що призвела до тяжких наслідків, засудили до позбавлення волі умовно строком на п’ять років.

Власники найбільших банків-банкрутів сплять спокійно

Утім, власникам і керівництву більших банків-банкрутів поки що вдається уникати відповідальності. За даними ФГВФО, найбільше грошей громадяни та підприємства втратили у «Дельта Банку» (14 мільярдів гривень), банку «Фінанси та Кредит» (6,6 мільярда гривень), «Брокбізнесбанку» (три мільярди гривень), «ВіЕйБі Банку» (три мільярди гривень) та банку «Форум» (два мільярди гривень). Кримінальні провадження щодо них відкриті, однак ані затримань, ані тим більше вироків поки нема.

Власники великих банків-банкрутів не лише не повертають борги, а й вважають себе невинуватими в банкрутствах і судяться через це з регулятором — і не без успіху. Наприклад, власник банку «Фінансова ініціатива» Олег Бахматюк минулого тижня виграв суд проти Національного банку України, довівши, що банкрутство його установи було незаконним. Нацбанк планує оскаржити це рішення суду.

Як можна повернути кошти?

Та лише утримання під вартою керівників банків-банкрутів не допоможе повернути втрачені гроші. «Арешти відбуваються в рамках кримінальних справ як запобіжні заходи. Їх треба було проводити одразу після банкрутств банків, а не зараз, коли активи з них уже давно виведені», — пояснив DW старший партнер адвокатської компанії «Кравець та Партнери» Ростислав Кравець, який спеціалізується на захисті вкладників банків.

Учасники ринку вважають уникнення відповідальності за банкрутства банків несправедливим. «Держава змушена фінансувати помилки власників банків, замість того щоб підтримувати соціальну сферу, розвивати інфраструктуру та реальний сектор економіки. Не можуть громадяни України розраховуватися за борги заможних власників банків, які було доведено до банкрутства», — говорить голова ради Незалежної асоціації банків України Роман Шпек.

Правоохоронні органи мають довести ці справи до кінця і повернути втрачені гроші за рахунок майна власників банків, зазначають експерти. «У багатьох акціонерів неплатоспроможних банків є інші великі активи в Україні, за рахунок яких можна повертати гроші клієнтам банків. Це дозволено законом», — констатує Ростислав Кравець.

Автор Олена Губар, DW

Адвокатская компания Кравец и Партнеры

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *