Що робити, якщо на вулиці забирають до військкомату: лікнеп від адвоката

В Україні завершується весняно-літній призов (1 квітня – 30 червня) і військові комісаріати намагаються залучити максимальну кількість юнаків до служби в армії.

Українці зазначають, що часто молодих людей зупиняють на вулиці, перевіряють документи під приводом з’ясувати, чи ухиляються вони від служби. Далі юнака можуть відвезти до військкомату, а там – медкомісія і зовсім неочікуваний від’їзд на службу.

Представники командування Сухопутних військ Збройних Сил України кажуть, що співробітники військового комісаріату та Національна поліція України мають право зупиняти чоловіків на вулиці (у транспорті, громадських місцях тощо) та перевіряти їхні документи на предмет ухилення від служби в армії.

З цього приводу маємо роз’яснення від правозахисника. Адвокат Ростислав Кравець у відео-зверненні в YouTube підкреслює, що зупиняти людей на вулиці, перевіряти їхні документи на предмет ухилення від служби та змушувати  проїхати до військкомату не мають права ані Нацполіція, ані військкомати. Інакше їхні дії можна тлумачити як перевищення службових повноважень.

Що робити українцеві, якщо на вулиці його зупинили представники військкомату

Юнак має право не слідувати проханням, вимогам та вказівкам представників військкомату. Тож, йому варто просто піти геть, не створюючи конфлікту.

Якщо зупинили військові та поліціянти

Юнакові необхідно одразу прямо запитати про причину такої зупинки. Якщо люди у формі казатимуть, мовляв, розшукуємо підозрюваного у вчиненні злочинів, варто запитати – яких саме злочинів та кого конкретно розшукуєте (ім’я, прізвище, вік, прикмети тощо).

Пам’ятайте, що поліція може спеціально спровокувати ситуацію, коли необхідно перевірити ваші документи. Якщо поліціянти стверджують, що ви за орієнтуванням скидаєтеся на розшукуваного крадія, що поцупив телефон, гроші або сумку, називають його прикмети (та / або ім’я), вам варто пред’явити документи. Після того, як ваша особа підтверджена документом, вас повинні відпустити (за умови, якщо ви – не крадій, якого розшукують).

До того ж, якщо поліція точно знає ім’я та прізвище розшукуваного, і ви аж ніяк не є цією особою, то забирати вас до відділку та “з’ясовувати особу” правоохоронці не мають права.

Якщо у вас немає документів, що посвідчують особу, вас мають право затримати на довше, ніж на 72 години до встановлення особи. Дзвоніть родичам – як тільки вони привезуть ваші документи (паспорт, права, студентський квиток), вас зобов’язані відпустити.

Найважливіше! Той, хто ухиляється від служби, – це людина, яка пройшла медкомісію та визнана придатною для служби, але не прийшла за повісткою військкомату на призовний пункт. Тож, якщо ви не отримували повістки, вас не можна просто так зупинити на вулиці та забрати до військкомату (навіть на “перевірку”).

Якщо все ж везуть до відділку

Не конфліктуючи, намагайтесь з’ясувати, чому вас затримали та попросіть надати вам адвоката. Правозахисник надається відповідно до законодавства, безкоштовно, з самого початку затримання. Якщо адвоката вам не надають, телефонуйте родичам / знайомим, котрі допоможуть з правозахисником. У відділку не надавайте жодної інформації, доки не поговорите з адвокатом.

Якщо вдасться, телефонуйте “102” та залишайте повідомлення про незаконне затримання. До того ж, поліція зобов’язана одразу повідомити ваших близьких про ваше затримання.

Якщо везуть до військкомату

Якщо поліціянти не відступають і змушують їхати  до військкомату, аби перевірити, чи не ухиляєтеся ви від служби, варто відповідати щось на кшталт: “Покажіть підтвердження того, що я ухиляюся від служби або назвіть прізвище людини, яку ви розшукуєте з цього приводу”. Якщо вам не називають прізвища розшукуваного, сміливо йдіть у справах.

Ростислав Кравець також зазначає, що поліціянти зобов’язані розшукувати лише осіб з конкретними прикметами та іменами. Правоохоронці не можуть шукати у загальному сенсі усіх, хто ухиляється від служби в армії. Проте, якщо ви все ж опинилися у військкоматі, у жодному разі не роздягайтеся (аби пройти медкомісію), не віддавайте своїх документів та не підписуйте жодних паперів. Вимагайте безкоштовного державного адвоката.

LegalHub.Online

Адвокатская компания Кравец и Партнеры

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *