Реформування ООН назріло. Неспроможність цієї структури виконати свої завдання вже очевидна.

Найбільш ефективним способом врегулювання конфліктів у майбутньому стануть військові та політичні блоки в рамках тих чи інших держав, надії на ООН – мало.

Щорічно 24 жовтня відзначають День Організації Об’єднаних Націй. На жаль, агресія РФ проти України та низка інших конфліктів показали, що ООН зі своєю роллю запобігання війнам або їхньому швидкому припиненню явно не справляється. Які зміни можуть (повинні) відбутися в ООН – і чи взагалі вона має майбутнє? Видання “Коментарі” із цим питанням звернулося до експертів.

Росія, як країна-агресор, має бути виключена із Ради безпеки ООН

Голова профспілки Українська незалежна фундація юристів, голова АО “Кравець та партнери”, адвокат Ростислав Кравець міркує так:

“Справді, сьогодні ООН, як і її попередниця – Ліга націй – продемонструвала повну нездатність впливати на країни-агресори. Відсутність якихось ефективних міжнародних інструментів, які могли б забезпечити захист тих чи інших держав від агресії інших. Усі резолюції, заяви не мають жодної результативної сили для припинення неправомірних дій тієї чи іншої країни”.

За словами експерта, йдеться не лише про агресію РФ проти України, а й щодо інших воєн, де також брали участь країни, які є постійними членами Ради безпеки ООН.

“Якщо ж говорити саме про російсько-українську війну, дивно, що досі ООН не ухвалила рішення про виключення Росії як країни агресора з Ради безпеки цієї Організації. У результаті та блокує будь-які важливі для припинення війни ініціативи. Що, у свою чергу, підтверджує абсолютну формальність існування ООН як органу, здатного забезпечити глобальну безпеку”, – наголошує Ростислав Кравець.

Він припускає, що у такому вигляді ООН проіснує ще певний період. Але конфлікти по лінії РФ-України, Ізраїль-Палестина, Китай-Тайвань рано чи пізно призведуть до того, що Лігу націй-2 буде розформовано, прогнозує експерт.

“Швидше за все, найбільш ефективним способом врегулювання конфліктів у майбутньому стануть військові та політичні блоки в рамках тих чи інших держав, які беруть на себе зобов’язання захищати одна одну від тієї чи іншої агресії”, – підсумовує Ростислав Кравець.

Реформи не зможуть перетворити ООН на ефективного модератора та регулятора

Політолог, кандидат політичних наук Денис Гороховський наголошує, що будь-яка міжнародна організація з аналогічними функціями ООН може ефективно існувати та працювати лише у двох випадках. Перший – у мирний час. Другий – за умови наявності власної армії, яка буде найсильнішою у світі та незалежною від будь-яких країн.

“Тоді така організація може бути якимось міжнародним поліцейським. Але на це не погодиться ніхто, насамперед, із п’ятірки постійних членів Ради безпеки ООН (США, РФ, Великобританія, США, Франція). У той же час сподіватися на те, що на нашій планеті завжди буде мир, а погляди ключових країн завжди збігатимуться – не доводиться. Тому на виході ми отримуємо ООН як формальну та неефективну організацію, яка в умовах війни перетворюється виключно на медійний майданчик. І кожен учасник конфлікту намагається використати його на свою користь”, – пояснює політолог.

Саме тому, констатує він, якісь реформи не зможуть перетворити ООН на ефективного модератора та регулятора.

“Тим більше Росія продемонструвала всьому світу, що можна відверто начхати на всі міжнародні статути, конвенції тощо і не нести за це жодної відповідальності, – наголошує Денис Гороховський. – Єдиний шлях до притягнення військових злочинців масштабу Путіна до відповідальності – це перемога над його армією на полі бою. Дипломатичні інструменти не працюють. У тому числі саме через боягузтво та заангажованість таких міжнародних структур як ООН”.

Тому, робить висновок експерт, не слід очікувати ні будь-яких радикальних змін у самій ООН, ні того, що ця організація зможе якось впливати на процеси на кшталт агресії РФ проти України.

АО «Кравець І Партнери»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *