Пост-реліз круглого столу «Презентація кандидатів до складу в ВРЮ від з’їзду адвокатів України»

Відповідно до Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» 27 лютого 2015 року набули чинності зміни до Закону України «Про Вищу раду юстиції», якими визначено, зокрема, і нову процедуру добору кандидатів для призначення членами Вищої ради юстиції , а саме:

компетентний орган адвокатів України має призначити дату з’їзду, повідомити про назначену дату ВРЮ або секретаріат ВРЮ;

кандидати, які відповідають критеріям встановленим статтею 6 ЗУ «Про Вищу раду юстиції» надають документи за відповідним переліком;

відомості про кандидатів публікуються секретаріатом ВРЮ.

Згідно із документом, призначення складу Вищої ради юстиції відбуватиметься на основі принципів верховенства права, гласності, публічності та політичної нейтральності.

Термін перебування на посаді члена ВРЮ скорочено з шести до чотирьох років (без права переобрання), а строк перебування на посаді Голови та заступника Голови ВРЮ обмежений двома роками. Вперше всі члени ВРЮ працюватимуть на постійній основі.

Відповідно до закону протягом 60 днів в Україні має відбутися з’їзд адвокатів України. Голосування буде проводитися виключно за кандидатів на призначення членами Вищої ради юстиції, які подали документи у порядку, встановленому законом.

Обраним вважається кандидат який набрав більше 50% голосів делегатів, які обрані на з’їзд адвокатів України.

Станом на 24-25 березня 2015 року , на останню дату подання документів , на сайті ВРЮ оприлюднена інформація щодо тринадцяти кандидатів. Четверо з них є суддями, або суддями у відставці. З’їзд адвокатів обирає трьох своїх членів, в тому числі, одного суддю, або суддю у відставці, та інші двох кандидатів які є адвокатами.

Під час онлайн-конференції, яка проводилася в прес-центрі інформаційного агентства «Укрінформ» було представлено шість кандидатів в ВРЮ:

Катерина Коваль, адвокат, заступник голови Національної асоціації адвокатів України.

Олег Бондарчук, адвокат.

Ростислав Кравець, адвокат, член Ради адвокатів міста Києва, голова громадської організації «Правова держава».

Павло Луцюк, адвокат, голова Ради адвокатів Рівненської області.

Сергій Острович, суддя

Ігор Фомін, адвокат.

Кожен з презентованих кандидатів мав нагоду висловити свою позицію щодо вступу до ВРЮ.

На думку адвоката Катерини Коваль, найголовнішою метою кандидата в ВРЮ має стати відновлення довіри до суддівської системи.

«Ми повинні надати надію суспільству на те, що ми зробимо правильний вибір. Судді повинні мати довіру до цього органу», — каже Катерина.

Катерина Коваль запевнила всіх присутніх на тому, що вибір кандидата до складу ВРЮ має бути публічним, відкритим та незалежним.

«Я сподіваюсь, що саме у демократичний, послідовний, незалежний, політично — нейтральний спосіб будуть вибрані претенденти до ВРЮ. Стосовно адвокатури, ми повинні показати приклад і зробити все, щоб цей вибір відбувався щодо принципів гласності публічності», — наголосила заступник голови НААУ.

Відповідаючи на питання колег та ЗМІ Катерина Коваль зазначила, що її особисте ставлення до порушень процедури проведення з’їзду не змінилось, проте відповідальність перед суспільством адвокатури, як найбільш демократичного інституту полягає у швидкому та якісному формуванні ВРЮ.

Адвокат Олег Бондарчук закликав усіх колег за круглим столом обирати людей за їх вчинками, а не проханнями(політичними), мотиваціями тощо. Пан Бондарчук розповів всім присутнім, що за весь час роботи, як адвокат та, як політичний діяч, стикався з не професійною роботою судової системи.

За час роботи, як політик, Олег Бондарчук став співавтором законопроекту , який став законом «Про відновлення довіри до судової влади в Україні».

«Цим законом ми створили тимчасову спеціальну комісію по суддям, яка мала прийняти рішення по звільненню тих судів, які виносили незаконні правосудні рішення, які порушували свою присягу. Але це все було заблоковано, бо єдиний конституційний орган, який міг б це зробити[ВРЮ – ред.] не працював»,- розповів адвокат.

Однак, такий крок на зустріч суддям не вирішив проблему відсутності справедливого правосуддя. Тому, на думку Олега Бондарчука, до складу ВРЮ має увійти та люди, яка точно буде знати, що і коли потрібно вирішувати в системі правосуддя.

Ростислав Кравець вважає, що вся проблема сконцентрована на тому, що виконавча гілка влади прямолінійно впливає на судову систему. Найважливішим вирішенням цього питання стане формування професійного складу суду, якому б довіряла держава.

Також, він звернув увагу законотворців на неповноті законодавчих норм, пов’язаних з оцінкою відповідності можливих кандидатур кваліфікаційним вимогам для призначення до ВРЮ.

Він також зазначив, що наразі в законі відсутні повноваження державного органу або особи, які, наприклад, має право оцінити наявність або відсутність необхідного практичного статусу, питання репутаційних характеристик кандидатів.

Тому, свою позицію адвокат висловив саме такими словами, — «Я зроблю все можливе для того, щоб суд став дійсно незалежним , в першу чергу від виконавчої гілки влади».

Єдиний присутній за круглим столом суддя Сергій Острович, був, безумовно, згоден з кожним присутнім на конференції. Всі думки, вищесказаних кандидатів, Сергій підтримав безперечно . І як суддя додав, що суддів треба захищати. Бо саме на суддів йде тиск з боку виконавчої влади, та навіть з боку посадових осіб.

Основною позицією Сергія Островича, як кандидата на членство до ВРЮ, є захист суддів від тиск та від свавілля посадових осіб.

Адвокат Ігор Фомін вважає, що новий суд повинен сформуватися із людей чесних, професійних і людей, які мають бажання встановлювати істину в кримінальній справі.

95% українців не довіряють роботі судової влади. На даний час ми маємо маніпуляції над суддівською системою. Саме з цієї причини Ігор Фомін хоче змінити таке відношення не тільки в судовій гілки влади,а й в адвокатурі та в суспільстві в цілому.

Голова Ради адвокатів Рівненської області, адвокат Павло Луцюк розповів, що особисто для нього було багато причин, які послужили для того, щоб висунути свою кандидатуру до ВРЮ.

«Я бачу ВРЮ не як каральний орган, а свого роду як сито, яке повинно втримати добрих порядних суддів, прокурорів при своїх посадах, не дати можливості жодним способом поза процесуально вплинути на суддю чи прокурора, адже я вважаю, що ми адвокати як ніхто повинні бути зацікавленні в тому, щоб суд був справедливий», — наголосив адвокат.

Він має надію на те що його досвід, як адвоката, як людини, яка багато років працює в органах адвокатського самоврядування, буде сприяти тому, щоб судова влада очистилась від тих, хто не заслуговує працювати суддею.

Голова Ради адвокатів міста Києва Інна Рафальська, звернула увагу на те, що даний захід надасть можливість кожному адвокату підтримати ту чи іншу кандидатуру до складу ВРЮ.

Інна Рафальська висловила подяку присутнім за круглим столом за відкритість поглядів та повагу до адвокатської спільноти.

Голова РАмК вважає, що новий склад ВРЮ повинен сформуватися у законний та демократичний спосіб.

«Особисто мені здається, що ВРЮ повинна бути сформована якнайшвидше , вона може сформована, не зважаючи на дефекти призначення з’їзду адвокатів у демократичний спосіб, який може поновити право кожного делегата щодо участі у з’їзді. І я вважаю, що певні остороги особистостей у Раді адвокатів України жодним чином не повинні впливати на формування конституційного органу, і відповідальності адвокатури перед суспільством, щодо представництва достойних кандидатів у її складі», — зазначила Інна Рафальська.

Юлія Бондар, Рада адвокатів м. Києва

Адвокатская компания Кравец и Партнеры

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *