Мобілізація авто для ЗСУ. Як працює Закон.

У законі прописано, що повернути транспорт власнику мають протягом місяця від моменту оголошення демобілізації транспорту.

Володимир Зеленський підписав законопроєкт про мобілізацію. Документ набуде чинності 16 травня. Одна з норм в новому законі – автівки українців для Збройних сил. У законі про мобілізацію є стаття, відповідно до якої в українців, які мають більш ніж одне авто, транспорт можуть вилучити для ЗСУ. Це стосується як звичайних громадян, так і підприємців та органів влади. Тож чи забиратимуть легкові автівки та які саме потрібні на передовій – журналіст “5 каналу” Віталій Залевський розповість.

 

Автівки “на нулі” цілими залишаються недовго. За ними полюють росіяни. Дмитро вісім місяців відбиває штурми окупантів у Серебрянському лісі, на Куп’янському напрямку. За весь час служби боєць із побратимами втратив понад десяток авто. Яке там пекло, зможе передати світлина – вона показує, у лісі нині світанок. Там по автомобілях вороги гатять із мінометів та артилерії, скрізь розкидані міни.

“Автомобілі важливі на передовій, як вода та повітря. Бували випадки, що в нас автомобіль проживав 2 години. Водій нас привозить, як тільки він розвертається, поруч приліт міни – і автомобіля немає. Добре, що всі цілі”, – розповідає військовослужбовець ЗСУ Дмитро “Фес”.

На автівках воїни дістаються від позицій до пункту постійної дислокації. Ними перевозять боєприпаси та зброю, також евакуйовують поранених бійців до шпиталю. Автівки на фронті – витратний матеріал. Вони часто ламаються або потрапляють під удар окупантів.

“У них металолому того, мін, ФПВ настільки багато, що їм пофіг, по чому кидати. Вони просто трощать не прицільно навіть. Вони бачать, що десь їде, і кидають наперед, ззаду”, – пояснює військовослужбовець ЗСУ Дмитро “Фес”.

Автівки для ЗСУ забиратимуть в українців для тимчасового користування – про це йдеться в законі про мобілізацію. Такі правила існували від початку великої війни. Серед нового – забрати транспорт можуть, якщо людина має більш як одне авто. Одних така норма в законі обурила, хтось вважає, що вона має стосуватися лише ухилянтів.

“Їм, як то кажуть, видніше. Але насправді не зовсім я погоджуюся з таким рішенням. Чому? Бо і так український народ багато сплачує податків, офіційно працюють і платять податки, штрафи ще”, – вважає українець Євген.

“Я розумію, що десь автівки треба брати. Але це не дуже гарне рішення, звісно. Тому що, може, в людини це єдина машина, яку вона собі дозволила. Ну, дві машини, можливо, вона використовує для роботи, і її просто заберуть. Я думаю, люди будуть не дуже задоволені”, – каже українка Ольга.

“Мені здається, якщо людина – ухилянт, то це потрібно робити!” – переконаний Ілля.

Легкові автомобілі забирати не будуть. Йдеться лише про машини, які підійдуть для ЗСУ: вантажні автомобілі для перевезення боєприпасів та особового складу, спеціальна техніка, яка може працювати на бездоріжжі. Забиратимуть під спеціальні розписки. У законі прописано, що повернути транспорт власнику мають протягом місяця від моменту оголошення демобілізації транспорту. Якщо з автівкою щось станеться – держава повинна виплатити компенсацію.

“Повинна відбутися оцінка цього автомобіля, має бути відповідне розпорядження. І є два шляхи: або відразу компенсація за автомобіль, що навряд чи буде, або компенсація по закінченні воєнного стану протягом трьох років”, – пояснює юрист Ростислав Кравець.

Також “мобілізувати” можуть водний транспорт, трактори та іншу сільськогосподарську техніку. Це стосується органів влади, підприємств і установ. Зокрема, залізниці, портів, аеропортів та нафтобаз. Норма закону про військово-транспортний обов’язок не порушує прав людини, та 90% громадян можуть не перейматися, заявив представник Комітету з питань національної безпеки, оборони і розвідки Федір Веніславський.

“Конституція України допускає обмеження прав свобод людини і громадянина. В тому числі, акцентую вашу увагу: в питаннях володіння і користування, розпорядження своєю власністю, держава може обмежити це право в умовах воєнного стану. Це правило існує в чинному законі про мобілізацію, який передбачає можливість мобілізації транспортних засобів підприємств, організацій і громадян”, – пояснив представник Комітету з питань національної безпеки, оборони і розвідки Федір Веніславський.

Вилучити автомобіль мають право тільки представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Інформацію про автівки у громадян ТЦК отримує від Міністерства внутрішніх справ.

Віталій Залевський, Ігор Костюк, “5 канал

АО «Кравець І Партнери»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *