Чи реально мобілізувати українців за кордоном — думки експертів

У четвер, 21 грудня, стало відомо про те, що міністр оборони України Рустем Умеров в інтерв’ю німецьким виданням заявив, що українські чоловіки віком 25-60 років, які проживають у Німеччині та інших країнах, наступного року мають прийти до призовних пунктів ЗСУ, інакше до них будуть застосовані санкції. Пізніше цю заяву міністра спростувало Міністерство оборони. Що стоїть за заявою Умерова і чому його відомство дало задній хід, розбирався “Апостроф”.

Заяви та реальність

“Українці, які проживають у Німеччині та придатні до військової служби, мають посилити українську армію наступного року. За словами міністра оборони, до тих, хто не виконає цієї вимоги, будуть застосовані санкції”, – пише німецьке видання Welt.

“Ми все ще обговорюємо, що станеться, якщо вони не прийдуть добровільно”, – сказав Умеров.

Подібні слова міністр оборони України озвучив на тлі заяви президента Зеленського, який на прес-конференції 19 грудня назвав мобілізацію “чутливим питанням” та зазначив, що до армії потрібно мобілізувати від 450 до 500 тисяч осіб.

На думку Умерова, тут важлива справедливість.

Питання, як повернути чоловіків призовного віку з-за кордону виникає не вперше. Воно підіймалося ще за міністра Олексія Резнікова. А у Верховній Раді навіть було підготовлено законопроект про примусове повернення до країни всіх чоловіків, які втекли за кордон від загальної мобілізації. Однак цей законопроект після бурхливого обговорення у ЗМІ та соцмережах так і не було ухвалено.

Єдине, що вдалося зробити владі, це ухвалити постанову Кабінету міністрів N1487 від 30 грудня 2022 року, згідно з якою посольства і консульства України повинні вести військовий облік призовників, військовозобов’язаних, резервістів, а також інформувати українців, які перебувають за кордоном, про початок нового призову та мобілізації, а також “сприяти” поверненню їх додому.

Насправді ж написане в постанові виконати не вдалося. Як зазначають юристи, на облік у консульській установі українці можуть стати лише добровільно.

“Співробітники дипустанов теоретично зможуть проінформувати про заклик, проте не зобов’язані і не мають права вручати повістки військовозобов’язаним, – зазначив у коментарі “Апострофу” юрист Ростислав Кравець– Також немає чіткого механізму “сприяння поверненню військовозобов’язаних та резервістів в Україну”, а депортувати чоловіків можна лише за рішенням суду іноземної держави”.

Правозахисник та юрист Микола Гольбін у коментарі зауважив, що екстрадиція застосовується лише у разі вчинення певного злочину, та й те зробити це нелегко.

“Скільки було екстрадовано українських чиновників, засуджених за злочини в Україні, за останні 5 років? Жодного. Тому що механізм екстрадиції дуже складний, і це нереально”, – каже юрист.

Але за словами Гольбіна, українців, які виїхали за кордон, не можна автоматично записати до злочинців.

“Люди, які виїхали до Європи, мають певний статус. Вони під захистом тієї держави, де перебувають. Люди втекли від війни і змусити людину повернуться назад до країни, де йде війна, заборонено міжнародними конвенціями. Жодна держава не дасть дозволу на це”, – сказав Гольбін.

Що стосується застосування санкцій, то тут юрист зазначив наступне: “Щоб змусити громадянина України прийти до консульської установи, можна банально заблокувати доступ до держресурсів або банківських карток, як це було зроблено у 2014 році стосовно людей, які отримували пенсії на території Донецька або Луганська. Якщо спустять таке розпорядження з Нацбанку – а місцезнаходження карток пеленгується – ось тоді почнеться великий скандал”.

На думку юриста, люди, які допускають подібні висловлювання, або не знають норм міжнародного права, або просто хайпують.

“Більшість українців, які виїхали за кордон, як до повномасштабного вторгнення, так і вже після нього, живуть у юридичному полі тієї країни, куди виїхали, – каже в коментарі “Апострофу” політолог Віктор Небоженко, – А заяви міністра оборони безвідповідальні. І це погано”.

Американський слід та задній хід

Буквально одразу після того, як у ЗМІ було опубліковано заяву Рустема Умерова про можливе застосування санкцій до чоловіків, які не бажають добровільно повернутися до України з-за кордону, з’явилася інформація про те, що діти міністра оборони України проживають в Америці та мають американське громадянство.

Міністерство оборони на цю новину відреагувало та назвало частину інформації фейком.

“Поширена у ЗМІ інформація про те, що члени сім’ї міністра оборони Рустема Умєрова нібито є громадянами США, не відповідає дійсності. Діти міністра (син – 10 років, дочки – 8 і 2 роки) – виключно громадяни України. Громадянства інших країн у сім’ї Умєрових – нема”, – написало військове відомство.

При цьому, щоправда, у Міноборони підтвердили, що у 2016 році сім’я нинішнього міністра “була змушена виїхати за кордон через напади та загрози внаслідок системної діяльності Рустема Умєрова щодо деокупації тимчасово окупованого Криму “.

А ще пізніше Міноборони уточнило слова, сказані Умєровим, а по суті дало задній хід. “Жодних обговорень призову до лав ЗСУ з-за кордону немає”, – написали в Міноборони.

У коментарі начальник управління друку та інформації Міноборони Іларіон Павлюк пояснив, що це ЗМІ нібито змістили акцент.

“Загалом йшлося про рекрутинг та необхідність донести до українців за кордоном, як важливо їм приєднатися до війська”, – зазначив Павлюк.

“Я б не пов’язував спростування Міноборони з інформацією про американський слід сім’ї Умєрова. Тут інше. Міністр зробив необдуману заяву і тепер Міноборони намагається її згладити”, – каже Віктор Небоженко.

На думку Віктора Небоженка, Рустему Умєрову варто було б зайнятися іншою діяльністю.

“А займатися мобілізацією та рекрутингом у ЗСУ президент має доручити ефективному голові свого Офісу”, – резюмував політолог.

АО «Кравець І Партнери»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *