Чи потрібно ВПО декларувати грошову допомогу і що загрожує українцям за порушення правил

Розповідаємо, які доходи повинні декларувати внутрішньо переміщені особи та що буде, якщо не відзвітувати про отримані соціальні виплати.

З 12 жовтня 2023 року, після вступу в дію Закону про відновлення декларування, розпочалася кампанія з декларування доходів за 2021 і 2022 роки, яка триватиме до 31 січня 2024 року. У зв’язку з цим в українців з’явилися запитання щодо правильного подання декларацій та необхідності звітувати про фінансову допомогу, отриману від держави.

Редакція сайту Новини Pro поцікавилась у голови профспілки “Українська незалежна фундація юристів”, голови АО “Кравець і партнери” Ростислава Кравця, чи потрібно декларувати грошову допомогу отриману від держави.

blockquote

Так, таку допомогу потрібно декларувати, але важливо зазначити, що податки з неї не стягуються.

Обов’язок декларувати ці кошти стосується осіб, які за законом зобов’язані подавати декларації. Це, зокрема, можуть бути:

 • держслужбовці;
 • особи, зайняті на кількох роботах;
 • особи, що працюють в органах місцевого самоврядування.

Такі особи мають зазначати в деклараціях отримані кошти. Це стосується не лише виплат для ВПО, але й інших соціальних виплат, наприклад, коштів отриманих у декретній відпустці.

“Фактично це передбачено Податковим кодексом, тобто, особа, яка повинна подавати декларацію, має зазначити усі доходи, які вона отримувала. Це потрібно для того, щоб податкова могла перевірити повноту та своєчасність сплати податків”, – додав експерт.

Ростислав Кравець також зазначив, що це робиться виключно для виконання функцій держави щодо контролю за надходженням до бюджету коштів.

Це стосується грошової допомоги, яка виплачується державою внутрішньо переміщеним особам (ВПО), в тому числі за заявками, поданими через платформу “єДопомога”. Також до таких виплат належать:

 • виплати на покриття витрат за житло для ВПО;
 • компенсація витрат на безоплатне тимчасове розміщення ВПО;
 • фінансова підтримка цивільного населення, що евакуюється;
 • грошова допомога для населення деокупованих регіонів;
 • допомога українцям, які залишилися без роботи внаслідок військових дій та інше.

У декларації рекомендовано вказувати як джерело доходу Кабінет Міністрів України, при цьому заблокувавши поле для введення коду ЄДРПОУ.

Які види грошової допомоги повинні декларувати українці


У випадку, коли особа за законом зобов’язана подавати декларації, їй необхідно вказувати всі отримані види грошової допомоги. Це може бути допомога від міжнародних установ, таких як ООН, чи благодійних фондів.

blockquote

Наприклад, якщо була виділена допомога на відновлення житла, то у цьому випадку вже будуть нараховуватися певні податки.

Ескперт наголосив, що в даній ситуації громадянам потрібно проконсультуватися з податковою щодо визначення розміру податку, який потрібно сплатити.

Стосовно допомоги, отриманої за кордоном, українці також мають задекларувати ці кошти. Попри певні складнощі з перевіркою таких сум, за новими законодавчими змінами, податкові органи України та країн Європи мають можливість обмінюватися податковою інформацією, що сприяє контролю за декларуванням.

Як заповнити відомості про допомогу на проживання ВПО


Щоб внести інформацію про допомогу на проживання ВПО у декларацію, особливо коли звітний період включає час дії воєнного стану, слід дотримуватися таких кроків:

 1. У розділі 11 “Доходи, у тому числі подарунки” в полі “Вид доходу” вибрати опцію “Інше”.
 2. У полі “Зазначте, який саме” написати “Допомога на проживання ВПО”.
 3. У полі “Джерело (джерела) доходу” вказати “Інша фізична або юридична особа”.
 4. У полі “Тип особи” вибрати “Юридична особа, зареєстрована в Україні”.
 5. У полі “Код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань” встановити позначку “Не відомо”.
 6. У полі “Найменування юридичної особи” вказати “Кабінет Міністрів України”.

Коли ви декларуєте інші види допомоги, важливо чітко зазначити у полі “Зазначте, який саме” конкретний вид допомоги, який ви або ваші рідні отримали, такий як “Допомога єПідтримка”, “Компенсація витрат за тимчасове розміщення ВПО”, “Грошова допомога евакуйованому населенню” і так далі.

Яке покарання може отримати ВПО, якщо не задекларує допомогу


Серйозних штрафів за таке правопорушення очікувати не варто. Оскільки виплачувані суми невеликі, а саме 2 000 гривень для дорослих та 3 000 гривень для дітей та осіб з інвалідністю, то у більшості випадків порушення може призвести до адміністративної відповідальності зі штрафом приблизно в 170 гривень.

Новини PRO

АО «Кравець І Партнери»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *