Чи має поліція право перевіряти COVID-сертифікати: пояснює юрист

Нацполіція є виконавчим органом центральної влади і має діяти у межах, встановлених законом.

Нині існує загроза поширення хвороби COVID-19 і на правоохоронців у межах повноважень покладено обов’язок щодо попередження поширення інфекції – тобто перевірки документів осіб, які можуть бути носіями хвороби. Про це заявила Нацполіція Київської області.

«Обов’язки щодо перевірки COVID-документації державою покладено на Національну поліцію України — центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку», — ідеться в повідомленні.

Обґрунтовуючи це твердження, Нацполіція посилається на ч. 1 ст. 11 закону «Про захист населення від інфекційних хвороб»,  яка покладає та проведення профілактичних і протиепідемічних заходів у межах, встановлених законом, зокрема на органи виконавчої влади.

st 11 pro zahyst naselennya vid infektsijnyh hvorob

Юрист Ростислав Кравець у коментарі GreenPost наголосив, що Нацполіція справді є виконавчим органом центральної влади і має діяти у межах, встановлених законом. Тому, стверджуючи, що закон дає їм повноваження перевіряти COVID-документацію, в поліції мали би вказати, про який саме закон ідеться.

«Ми відкриваємо закон «Про національну поліцію», читаємо статтю 23,  де перелічено основні повноваження поліції, і чомусь не знаходимо тут пункту, що Національній поліції дозволено перевіряти COVID-сертифікати. Є ще стаття 24, де зазначено, що Національній поліції може бути надано додаткові повноваження, однак «виконання інших (додаткових) повноважень може бути покладене на поліцію виключно законом».

Жоден закон України на сьогоднішній день не дає поліції повноважень перевіряти сертифікати.

Тим більше вони не є фахівцями в цій царині, вони на цьому не розуміються. Ви ще дозвольте поліції вирізати апендикс чи проектувати космічні кораблі! Тому у таких роз’ясненнях Національна поліція, як і Міністерство охорони здоров’я, дуже м’яко і розпливчасто щось там виголошує особам, які на цьому не розуміються, причому не зазначено, хто давав ці роз’яснення», — говорить Ростислав Кравець.

Юрист переконаний, що Національна поліція свідомо перевищує свої повноваження, хоча за це  передбачено кримінальну відповідальність. Він гадає, що найближчим часом поліцейських, які перевищують свої повноваження, будуть притягувати до відповідальності за рішеннями судів.

«Звісно, я очікую, що деякі судді вважатимуть, що поліції можна навіть у ліжка звичайних громадян залазити, але деякі все-таки відкриватимуть закон і питатимуть: «Шановний поліцейський, яка стаття вам дозволяє перевіряти COVID-сертифікати?» Тому, будь ласка, готуйте теплі речі — ви сидітимете поруч із тими, хто незаконно відстороняє працівників від роботи», — говорить Ростислав Кравець.

GreenPost 

АО «Кравец и Партнеры»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *