Законопроект про мобілізацію: чому план влади провалився

Українські парламентарі разом із військовим керівництвом та представниками Міноборони допрацьовують законопроєкт про мобілізацію. Заступник голови комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв запевняє, що у проєкті хочуть збалансувати репресивні та мотиваційні заходи. Що зараз можна сказати щодо ситуації з цим документом? Видання “Коментарі” із цим питанням звернулося до експертів.

Суспільство бачить несправедливість

Адвокат, кандидат юридичних наук, громадський діяч Сергій Войченко вважає, що запропонований варіант законопроєкту про мобілізацію – це не юридична, а політична площина.

“Бо з таким підходом влади ми ризикуємо отримати на фронті десятки тисяч невмотивованих бійців та викликати обурення у суспільстві, – пояснює він. – Поповнювати лави ЗСУ, безумовно, треба. Але це слід робити продумано, керуючись усіма зрозумілою логікою. А логіка у влади кульгає. Мій колега Ростислав Кравець зробив розбір закону про держбюджет на 2024 рік. І там прописано, які величезні кошти йдуть на антиконституційний Вищий антикорупційний суд, НАБУ, САП та інші штучно створені структури. Там сидять тисячі людей, на утримання яких йдуть мільярди гривень. Суспільство це бачить. Бачить несправедливість. А тому не сприймає запропонований владою проєкт закону про мобілізацію, – наголошує Сергій Войченко. – Чомусь у нас в одних регіонах, особливо на Заході, війни майже не відчувають. Там забито курорти, п’янки-гулянки. Чомусь величезна кількість правоохоронців, які не отримують і не хочуть отримувати повістки, продовжують займатися тим, чим займалися і до російського вторгнення. А саме – тиснути на бізнес”.

За словами Сергія Войченка, можна ухвалити величезну кількість законів. Від яких буде мало користі, але багато біди. Але набагато краще – приймати менше законів, але тих, які дають реальний ефект.

“Українці тікають за кордон. І будуть тікати ще швидше, якщо запустити той репресивний варіант законопроєкту, який пропонує влада. Та ще й боїться визнати, що це пропонує саме вона, перекидаючи відповідальність то на “ручний” Кабмін, то на військових. Очевидно, що влада не справляється зі своєю роллю керівників країни”, – констатує експерт.

Самопіар влади провалилася

Голова профспілки Українська незалежна фундація правників, голова АО “Кравець та партнери”, адвокат Ростислав Кравець міркує так:

“Як я неодноразово говорив, цей законопроєкт спрямований не так на ефективну організацію мобілізації та військового обліку, наведення порядку у цій сфері, як на певні політичні цілі, на самопіар. Протягом місяця Мар’яна Б та Федір В всіляко анонсували цей законопроєкт. А врешті-решт його вніс Кабмін. З тієї причини, що ніхто в Раді, не говорячи вже про Офіс президента, не готовий був брати негатив від такого документа (а ми побачили, що негатив є – і величезний) на себе. У результаті переклали все на плечі уряду”.

Ростислав Кравець упевнений – у такому вигляді законопроєкт не полегшує, а ускладнює процес мобілізації. Ще й містить досить велику кількість норм, які входять у суперечність із чинним законодавством.

“Це стосується і освіти, і прав інвалідів, і багато іншого. Більше того — у такому вигляді законопроєкт становить загрозу нацбезпеці, вважає експерт. – Йдеться про те, що співробітників СБУ та Держохорони можна після ухвалення цього законопроєкту звільняти без пояснення причин. Не даючи змоги відновитися на роботі”.

Крім того, продовжує Ростислав Кравець, норми законопроєкту містять моменти, що позбавляють громадян України можливості оскаржити неправомірні дії представників ТЦК; значно збільшують терміни давності притягнення до відповідальності. На сьогоднішній момент, наголошує адвокат, 99% адмінпротоколів виписано незаконно, з порушенням термінів, на що ніхто не звертає уваги. Понад те – проєктом закону намагаються легалізувати можливість розгляду адмінпротоколів без участі осіб, яких намагаються притягнути до відповідальності.

“Я вважаю, що цей законопроєкт не буде ухвалено. А внесли його 25 грудня ввечері, на Різдво, з метою зниження градуса напруги, а також соціологічних вимірів надалі. І намагаючись підняти рейтинги чинної влади. Що зіграло навпаки. Ніхто не пов’язує цей законопроєкт із діяльністю Кабміну, а виключно – з депутатами від фракції “Слуга народу”, з Офісом президента. Наголошую – у такому вигляді законопроєкт лише підвищує градус напруги у суспільстві. А, якщо його приймуть, це ускладнить мобілізацію, збільшить соціальну напругу, вдарить по економіці, – прогнозує експерт. – За майже два роки повномасштабної війни Кабмін та відповідні органи не розробили дієвих програм щодо збереження національної економіки. А спроби масово мобілізувати майже всіх чоловіків призводять до зупинення тих небагатьох підприємств, що ще функціонують”.

comments

АО «Кравець І Партнери»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *