Новий Закон щодо призначення пенсій під час війни набрав чинності. Як він працюватиме?

В Україні – важлива зміна щодо пенсій. Президент підписав закон №2981-ХI , яким регулюється призначення пенсій під час війни.

Йдеться про нових пенсіонерів – українців, термін виходу яких на заслужений відпочинок настав вже після повномасштабного вторгнення, та які проживають на тимчасово окупованих територіях та територіях, де ведуться бойові дії. Перелік таких територій встановлює Кабмін, повідомляє АНТИРЕЙД.

Згідно з новим законом, “новим пенсіонерам” виплати призначаються з моменту їх виходу на пенсію (за віком, інвалідністю, у зв’язку із втратою годувальника). Тобто відбувається це автоматично, без звернення людини до відділення Пенсійного фонду. Надалі, коли дозволять обставини, можна буде прийти до ПФ та принести документи (дата “Ч” – після трьох місяців з дня скасування воєнного стану).

Тобто пенсії фактично призначаються заднім числом.

У законі є кілька важливих нюансів.

По-перше, він поширюється не лише на громадян, які залишаються на окупованих територіях чи там, де йдуть бойові дії, а й на тих, хто жив там раніше, але виїхав. Наприклад, переселенців чи наших біженців у Європі.

По-друге, закон виписано так, що право на спрощене оформлення пенсій можуть отримати мешканці Криму, “ЛНР” та “ДНР” (тобто ті, хто мешкав на непідконтрольних територіях і до 24 лютого 2022 року і до того не мали права на пенсії ). У списку окупованих територій та територій, на яких ведуться бойові дії (а саме на них поширюється спрощена модель оформлення пенсій), перераховані райони та населені пункти за якими зазначені дати окупації у 2014 році.

По-третє, і в цьому для пенсіонерів є прихована каверза, призначена автоматично пенсія може виявитися нижчою, ніж та, яку людина отримала б, зверніться вона до Пенсійного фонду особисто. Можна втратити від кількох сотень до тисячі гривень на місяць і навіть більше.

Розбиралися, як українцям у війну призначатимуть пенсії.

Пенсії на віддаленні

Закон про пенсії для мешканців тимчасово окупованих територій та територій, на яких ведуться бойові дії, було ухвалено Радою у березні цього року. А напередодні Великодня його підписав президент, і документ набрав чинності

Він вносить важливі зміни до закону про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Зокрема, у новому законі зазначено, що на час військового стану та протягом трьох місяців після його скасування особи, які проживають на тимчасово окупованих територіях та територіях, де ведуться (велися) бойові дії, якщо вони не звернулися за призначенням пенсій, виплати тощо призначаються.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Для пенсіонерів за віком – з дня, наступного за днем ​​досягнення пенсійного віку.

Для пенсіонерів з інвалідності – з дня встановлення інвалідності.

У зв’язку з втратою годувальника – з дня, наступного після смерті годувальника.

Для пенсіонерів за вислугу років – з наступного дня після звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію (але не раніше ніж 25 лютого 2022 року).

Якби цей закон не ухвалили, то пенсіонери, щоб оформити виплати з дня виходу на пенсію, мали б подати документи до ПФ не пізніше ніж через три місяці від цієї дати (це прописано у пенсійному законодавстві).

“Якщо людина пропускала цей термін, то пенсія їй налічується вже не з дати фактичного виходу на пенсію, а з моменту звернення. Тобто людина, яка “за документами” вийшла на пенсію, наприклад, а березні минулого року, але жила в окупації, і не зміг звернутися до Пенсійного фонду, без нового закону просто втратив би рік чи більше, і нічого б за цей час не отримав. їхнього виходу на пенсію”, — пояснив нам керівник управління із соціального захисту та пенсійного забезпечення Федерації профспілок України Володимир Максимчук.

“Очевидно, що громадяни на СОТ або в зоні бойових дій не можуть нормально звернутися до органів Пенсійного фонду для оформлення пенсії. Тому ухвалених закон передбачає, що протягом військового стану та три місяці після його скасування пенсія призначається незалежно від дати звернення”, – пояснили у Мінреінтеграції.

При цьому для розрахунку “пенсій на віддаленні” застосовується стандартна формула.

Зокрема, враховується показник зарплати в Україні за три календарні роки, які передували році до виходу людини на пенсію. Цей аспект дуже важливий, він може безпосередньо вплинути на розмір пенсії, але зупинимося на ньому пізніше.

У новому законі зазначено, що список територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та окупованих територій визначає Кабмін (він був ухвалений наприкінці минулого року, цього року вже з’явилися зміни).

Також у заключних положеннях до закону зазначено, що його норми поширюються не лише на тих, хто залишився на окупованих територіях або в районах бойових дій, а й на тих, хто виїхав, тобто на переселенців та наших біженців у Європі. Виходить, пенсії їм також нарахують автоматично, без особистого звернення до ПФ.

Головна умова – щоб дата виходу на пенсію “за документами” була не раніше 24 лютого 2022 року.

Тільки для “нових пенсіонерів”

Розберемо докладніше нюанси призначення пенсій за новим законом.

Перше – нововведення стосуються виключно “нових пенсіонерів”, тобто тих, для яких дата виходу на пенсію настала після 24 лютого 2022 року.

Ті, хто вийшов на пенсію раніше, й надалі отримуватимуть виплати за старими правилами.

Тобто, наприклад, “мораторій” на виплату пенсій у “ЛНР” та “ДНР” у межах до 24 лютого 2022 року й надалі діятиме. І ніхто нараховувати пенсії за спрощеною схемою таким пенсіонерам не буде. Принаймні поки що.

Але з’явився нюанс для “нових пенсіонерів” із “ЛДНР” та Криму. Повернемося до нього згодом.

Жителям захоплених росіянами після 24 лютого 2022 року територій пенсії також сплачуватимуть за вже встановленою раніше нормою – виплати перераховуються на особистий рахунок пенсіонера, а отримати гроші він може або з картки українського банку або у відділенні “Укрпошти”. Але зрозуміло, що для цього потрібно потрапити на підконтрольну Україні територію.

Виходить, послаблення запровадили лише для тих, хто на момент досягнення пенсійного віку (або отримання інвалідності або виходу на пенсію за вислугою років) опинився на захоплених територіях чи районах проведення бойових дій. І, відповідно, не зміг подати документи до Пенсійного фонду. Таким людям пенсії призначать в автоматичному режимі – з наступного дня після виходу на заслужений відпочинок за документами. Але такі пенсії поки що можуть виявитися “віртуальними” – теоретично їх призначать, але як їх отримувати – неясно. Адже для цього слід потрапити на підконтрольну територію України, що може стати проблемою для пенсіонерів.

“У будь-якому випадку сума накопичуватиметься”, – каже Володимир Максимчук.

Гроші для пенсіонерів Криму та “ЛДНР”?

Повернемося до переліку територій. У новому законі цей список – одна з ключових умов спрощеного нарахування пенсій.

У вітчизняному законодавстві затвердження Кабміном такого переліку територій прописали ще на початку війни. До нього прив’язано багато пільг, у тому числі з податків. Але уряд затвердив перелік лише під кінець 2022 року.

Документ є на офіційному сайті Мінреінтеграції. Він дуже великий і містить детальне перерахування районів та окремих населених пунктів, на які поширюється статус окупованих або тих, де велися або ведуться бойові дії.

Список містить кілька розділів – території можливих бойових дій (сюди входять окремі райони Миколаївської, Запорізької, Дніпропетровської та інших областей), території активних бойових дій (кілька територіальних громад Нікопольського району Дніпропетровської області, Бахмутський, Покровський, Волноваський райони Донецької області, окремі територіальні громади Василівського) , Пологовського та вся територія Запорізького районів Запорізької області тощо). Окремо – окуповані території.

У цьому розділі перераховані як території, які росіяни захопили після 24 лютого 2022 року (Маріупольський район, окремі населені пункти Волноваського, Покровського, Бахмутського, Краматорського районів тощо), так і ті, що були непідконтрольними до 24 лютого 2022 року. У тому числі Крим, Алчевський, Должанський, Луганський, Ровеньківський, Сватівський райони Луганської області, Донецький, Кальміуський, Горлівський райони Донецької області.

Чи означає це, що пенсіонери Криму та ЛДНР, які вийшли на пенсію після 24 лютого, тепер також мають право на автоматичне нарахування українських пенсій? Раніше, ще до повномасштабного вторгнення, нагадаємо, вони могли оформити українські пенсії за умови наявності паспорта громадянина України та довідки переселенця, яка видається, якщо людина мешкає на території, підконтрольній Україні. Щоправда, на практиці цієї умови дотримувалися далеко не всі.

Тепер теоретично вони також зможуть претендувати на отримання пенсії.

“Якщо людина має український паспорт, вона може претендувати на спрощене нарахування українських пенсій (за умови, що пенсійний вік настав після 24 лютого 2022 року). Виходить, що жодних додаткових умов немає, зокрема, довідок переселенців та інше, які є в свого часу мали пред’являти у Пенсійному фонді жителі непідконтрольної частини Донбасу”, — каже голова адвокатського об’єднання “Кравець і партнери” Ростислав Кравець.

Щоправда, тут є складнощі.

Новий закон фактично зобов’язує пенсійний фонд нараховувати пенсії автоматично, без подання людей документів щодо стажу та зарплат.

“Інформація у Пенсійного фонду є. Більше того, останнім часом він її активно добирає. Надсилає на підприємств листи з проханням уточнити інформацію щодо працівників передпенсійного віку, надсилати копії трудових книжок тощо. І на підставі цих даних розраховуватимуть пенсії”, – каже Пензин.

Але щодо жителів Криму, “ЛНР” та “ДНР” такі дані є лише до 2014 року. Тобто якщо їм автоматично нараховуватимуть пенсії, то останні 8 років просто “випадуть”.

“Можуть нарахувати менше, ніж потрібно”

Зазначимо, що автоматичне нарахування пенсій не є особливим нововведенням. Такий механізм існує в Україні із 2020 року.

У мирний час для автоматичного оформлення пенсії потрібно було заповнити анкету на автоматичне призначення пенсії за віком в особистому кабінеті на веб-порталі ПФ, підписати її за допомогою електронного підпису, додати копії документів, що відскановані. Це можна було зробити за рік до виходу на пенсію.

А потім – після “дня звернення”, коли людина вже подає заяву на пенсію, автоматично розраховані суми за необхідності коригували.

Але експерти давно говорять про недоліки такої моделі. Які тепер, виходить, можуть поширитися і на пенсіонерів, які отримують виплати за новим законом (хоч їм не потрібно заповнювати жодних анкет і подавати документів).

У чому їхня суть?

Справа в тому, що законодавством визначено окремий термін – день звернення за пенсією. Це день подання заяви Пенсійний фонд – людина може звернутися будь-якого дня протягом трьох місяців з моменту настання дати виходу на заслужений відпочинок (або не раніше ніж за місяць до цього). Важливо, що офіційно день звернення – це день, коли органи ПФ приймуть у людини заяву та документи або день реєстрації заяви в електронному кабінеті або через “Дію”.

Тобто поки людина не зареєструє заяву (якщо онлайн – то завіривши її кваліфікованим електронним підписом) або не подасть її безпосередньо до Пенсійного фонду, її “дня звернення” не буде.

Тим часом день звернення за пенсією безпосередньо впливає на її розмір.

Пенсію розраховують за складною формулою, в якій враховують не лише зарплату людини за останні три роки, а й середню зарплату по країні за цей період. Тобто якщо, наприклад, пенсіонер виходить на заслужений відпочинок наприкінці року, йому вигідніше звернутися до ПФ на початку наступного року. Тому що середня по країні зарплата враховуватиметься вже за інший період. Оскільки зарплати в Україні з року в рік зростають, то в результаті коефіцієнт буде більшим.

Скажімо, людина вийшла на пенсію наприкінці 2022 року, то якщо вона звернутися до ПФ вже у 2023 році, то при нарахуванні виплат їй врахують середню зарплату по країні за 2020-2022 рік. А якщо нарахування йтиме автоматично, то за 2019-2021 роки.

У Пенсійному кур’єрі підрахували різницю середнього зарплатного показника за ці періоди. За 2019-2021 роки він становив 10846 гривень, а за 2020-2022 роки вже близько 12,4 тисяч гривень. Зрозуміло, що залежність розміру пенсії від цього показника не пряма, але людина може втратити від кількох сотень до більш ніж тисячі гривень пенсії (залежно від того, скільки людей отримувала за місцем колишньої роботи та наскільки взагалі пенсія їй положена). Зрозуміло, що така “пенсійна пастка” загрожує не всім, а лише тим, хто вийшов на пенсію наприкінці року.

“Можна буде перерахувати розмір пенсії після того, як жителі окупованих територій зможуть подати заяви до ПФ”, – каже Максимчук.

За його словами, пенсіонери, яким розраховуватимуть пенсії в автоматичному режимі, можуть також “втратити стаж”.

“У Пенсійному фонді є дані, починаючи з 2000 року. За більш раннім періодом потрібно додатково підтверджувати стаж, приносити документи, іноді навіть наводити свідків. З цим традиційно було непросто, і до початку війни. Тож деяким мешканцям окупованих територій можуть нарахувати меншу пенсію через втрату стажу. Але після коригування потім зобов’язані повернути різницю за весь період”, – додав він.

“Інше питання, де на це візьмуть гроші. Навантаження на бюджет буде просто колосальним, з урахуванням заборгованостей, які тепер утворюються за пенсіями”, – підсумував Пензін.

СТРАНА

АО «Кравець І Партнери»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *