Статус “обмежено придатний” скасовано Верховною радою, що далі?

Згідно із законопроектом №10313, чоловікам, яких раніше визнано обмежено придатними до військової служби, потрібно буде повторно пройти медичний огляд.

Парламент також вніс зміни до закону “Про військовий обов’язок і військову службу”, якими вилучив норми про обмежену придатність. В обігу залишилися лише два визначення — “придатні” й “непридатні” до військової служби. То чи не стануть тепер військовозобов’язані з вадами здоров’я автоматично придатними до служби?

— Ліквідація статусу “обмежено придатний” пов’язана з тим, що він став занадто поширеним серед військовозобов’язаних, котрі мають ті чи інші хвороби, — коментує Діана Скумадчук, юристка. — Обмежено придатних не могли зарахувати на службу в десантних військах, морській піхоті, а також направити в бойову частину на передову. Таких бійців зазвичай відкомандировували в підрозділи забезпечення, територіальні центри комплектування, військові установи, організації, навчальні заклади тощо. Але якщо всі служитимуть саме так, то хто ж тоді захищатиме Батьківщину на фронті?

— Чи не станеться так, що всі обмежено придатні автоматично стануть придатними?

— Автоматичного переведення статусу не буде, бо це порушуватиме права військовослужбовців. Усі обмежено придатні мають пройти ВЛК, за результатами якої частину обмежено придатних, вочевидь, визнають непридатними до військової служби, а інша частина зможе поповнити вакантні місця у бойових підрозділах та бригадах.

— Протягом якого часу обмежено придатні повинні будуть повторно пройти медичний огляд?

— Закон ще має підписати президент. Після того, як документ набуде чинності, всі обмежено придатні військовозобов’язані мають протягом дев’яти місяців пройти військово-лікарські комісії, — додає Анжела Василевська, адвокатка. — Наразі механізм проведення цієї процедури не розроблений. Я думаю, що обмежено придатних, які не мобілізовані, на повторний огляд будуть викликати повістками, а тих, хто проходить службу — відповідним розпорядженням командира військової частини. Водночас у парламентському комітеті розглядають питання щодо можливого покарання за ухилення від медогляду.

— Як ці новації позначаться на боєздатності армії?

● Д. Скумадчук:

— Вважаю, що матимуть радше негативні наслідки, аніж позитивні. Доволі важко визначити стан здоров’я військовослужбовців, лише поділяючи їх на придатних і непридатних. Найбільше питань щодо критеріїв, за якими будуть визначати, до якої ж категорії віднести військовослужбовця. Дуже велика відповідальність буде покладатись на ВЛК, оскільки важливо, щоб ступені придатності були визначені з максимально уважним підходом до кожного військовослужбовця.

— Я також вважаю, що таке рішення буде не на користь боєздатності армії, — додає Ростислав Кравець, правозахисник. — Бо якщо раніше в особовій справі військовослужбовця вказувалося, що він обмежено придатний, то його не мали права змусити виконувати непосильну для нього роботу. Від неї він міг просто відмовитися. Тепер же, якщо, скажімо, військовослужбовця з грижею хребта, котрий матиме статус придатного до служби, пошлють розвантажувати снаряди, то він буде змушений це робити, бо інакше притягнуть до кримінальної відповідальності за невиконання наказу. Якщо ж під час розвантаження снарядів такий військовослужбовець, не дай Бог, зламає хребет, то командир відповідальності не понесе, бо в особовій справі не буде вказано, на які роботи його не можна посилати.

Микола Заверуха, газета ЕКСПРЕС

АО «Кравець І Партнери»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *