Чи є відповідальність за направлення військових без підготовки на фронт

Родина каже: бійця відправили на передову без належної підготовки.

12 січня Богданові Покітку вручили повістку на автобусній зупинці в Тернополі. Наступного дня він пішов у військкомат. За словами близьких, 16 січня, у день свого народження, він розпочав службу в Тернопільському міському ТЦК СП, у роті охорони. А вже 16 лютого Богдан Покітко загинув біля населеного пункту Роздолівка, що в Бахмутському районі.

“Богдан працював на різних роботах — на меблевій фабриці, на складі. В армії не служив, — розповідає Мар’яна Яцкевич, двоюрідна сестра загиблого. — Отримавши повістку, не шукав шляхів, щоб “відкосити”. Він був готовий служити, проходити навчання, щоб набратися досвіду й захищати Україну”.

За словами сестри, до 11 лютого Богдан служив у роті охорони в Тернополі (бойових задач, очевидно, не виконував), а у неділю 12 лютого виїхав на навчання.

“Був на них лише один день, — продовжує сестра. — І опинився у 10-й гірсько-штурмовій бригаді, яку відправляють на фронт”.

“Рідний брат Богдана, Михайло, який теж пішов служити, написав мені, що брата треба укомплектувати, бо його кидають у гарячу точку на донецькому напрямку. Казав, що Богдан у шоці — як так швидко і без підготовки опинився під Бахмутом? — каже Оксана Огородник, подруга загиблого, волонтерка. — Я одразу ж почала збирати для нього все необхідне. Та через деякий час Михайло написав мені зупинити збір, бо Богдана вже немає…

Рідні кажуть, що напередодні виїзду на схід Богдан лише один раз був на полігоні, відстріляв не більше одного магазину. Іншої підготовки не було. Чому в такому разі його відправили в гарячу точку?..”

Оксана розповідає, що Богдан був людиною принципу й честі. “Він був спокійним, не революціонером. Хтось інший відстоював би себе, вимагав навчань, але не він. Якщо йому дали наказ — він не міг з цим сперечатись, — каже волонтерка. — Був дуже добрим, безкорисливим, чесним…

Мама бійця вимагає справедливості. Їй дуже важко…

Сподіваюсь, що випадок Богдана і розголос цієї історії врятує життя іншим. Випадок Богдана — не єдиний. Тепер у соцмережах мені багато людей розповідають страшні історії — про те, як мобілізованих без підготовки кидають на фронт. Так не можна робити. Ми — не Росія!”

Тим часом у Тернопільському ОМТЦК призначено службову перевірку, за результатами якої буде встановлено осіб, які відповідали за підготовку та навчання особового складу.

“Військкомат вразив мене своїм цинізмом, — каже Оксана. — Вони замовчують те, що Богдан служив у штурмовій бригаді. А як він там опинився? Також вони пишуть, що величезну увагу приділяють навчанню бійців… Якщо один день на полігоні — це належне проходження навчань, то у мене немає слів. Ми переконані: винні у загибелі Богдана мають бути покарані”.

Якщо один день на полігоні — це належне проходження навчань, то у мене немає слів.

У Тернопільській спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері Західного регіону вже встановлюють причетність осіб, ймовірна недбалість яких призвела до загибелі військовослужбовця Богдана Покітка.

“Кримінальне провадження зареєстрували за статтею 425 ККУ (недбале ставлення до військової служби), — розповідає Юлія Шевченко, речниця Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону. — Санкція статті передбачає від 5 до 8 років позбавлення волі”.

“Вина за те, що сталось, передусім покладається на командира частини, до якої було зараховано бійця. Той командир, який підписав бойовий наказ, направив його на виконання бойового завдання, знаючи, що особа не підготовлена, і є винним у ситуації, — каже адвокат Ростислав Кравець. — Вважаю, що слід посилювати відповідальність для командирів, які порушують приписи, внутрішні статути.

Скільки б мали тривати навчання? Усе залежить від підготовки бійця для бойових завдань, він має здати відповідні тести, нормативи. Зазвичай вони тривають упродовж трьох місяців”.

Юлія Голодрига, ЕКСПРЕС

АО «Кравец и Партнеры»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *