Влада готує для українців черговий «сюрприз» — у Кабінеті міністрів України мають намір повністю скасувати банківську таємницю в країні і люб’язно надати податківцям повний доступ до рахунків громадян та будь-яких операцій, які проводяться ними за цими рахунками.
Це випливає із законопроекту «Про внесення змін до Податкового кодексу України» (щодо впровадження обслуговування заможних фізичних осіб), який розроблений Міністерством фінансів України і наразі розміщено на офіційному сайті регулятора.
Зокрема, документом пропонується внести зміни до статті 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність», згідно з якими банки зобов’язані надати органам Державної фіскальної служби за їхнім запитом інформацію про всі операції за рахунками не тільки компаній і приватних підприємців, а й пересічних громадян.
При цьому, у разі ухвалення законопроекту, фіскалам навіть не потрібно буде отримувати рішення суду для формування такого запиту (як це відбувається зараз). Досить «особистої ініціативи» податківців.
Це ж підтверджують і юристи.
«Дійсно, цей законопроект приховує у собі ризик втрати поняття «банківської таємниці» як такої. Адже якщо сьогодні запити прокуратури або МВС проводяться в межах їхніх повноважень, встановлених спеціальними законами (як мінімум підозра у вчиненні злочину), то з ухваленням проекту запити фіскальної служби можуть носити масовий характер без зазначення конкретних причин. Думаю, що в такому разі не треба буде дивуватися запитам фіскалів щодо пояснень підстав надходження на картковий рахунок грошових коштів або походження грошей, які фізособа поклала на свій банківський рахунок. Не здивуюся, якщо таким чином виявлення гроші фіскальна служба вирішить обкладати прибутковим податком», — зазначив «Обозревателю» керуючий партнер юридичної компанії «Правозахист Україна» Герман Таслицький.
Характерно, що норма щодо відкриття банківської таємниці в законопроекті досить завуальована.
По-перше, його назва говорить лише про внесення змін до Податкового кодексу з метою встановлення особливого податкового контролю за багатими громадянами . «Безсумнівно, в такій назві цей проект схвалить більшість українців», — упевнений Таслицький.
По-друге, згідно з аналізом регуляторного впливу законопроекту, його благою метою є «підвищення податкової дисципліни серед платників податків — фізичних осіб зі значними доходами», але в документі ні слова не говориться про те, що для досягнення цієї мети податківці отримують безмежний доступ до банківських рахунків всіх українців (незалежно від його фінансового стану).
«Під виглядом діяльності щодо посилення контролю за багатими платниками податків, зараз робиться спроба відкрити банківську таємницю про всі вклади фізичних осіб в українських банках без рішень судів, без нічого. Це повна маячня! У нас і тендерну палату створювали для благих цілей, тільки вийшло навпаки», — прокоментував «Обозревателю» старший партнер адвокатської компанії «Кравець та Партнери» Ростислав Кравець.
Разом із тим, експерт не виключає, що таким чином влада намагається знайти можливість проводити фізичні розправи над неугодними опонентами.
«Тому що за фіктивну або неправильну подачу податкової декларації можна ж і кримінальну справу завести з повною конфіскацією майна. Але в цілому цей підхід контролю за багатими, який передбачений законопроектом, він у своїй психології» ущербний». Це пережитки «азаровщини» і радянського часу — ми намагаємося забрати у багатих і віддати бідним. Мета цього документа, насправді, щоб стало менше багатих в країні. Тому те, що в Мінфін прийшли якісь європейські обличчя, може, й добре. Але ось в головах у них, на жаль, пережитки», — зазначив Ростислав Кравець.
З іншого боку, експерти не виключають, що з ухваленням законопроекту можливий подальший занепад банківської системи України.
«Можливо, не одразу, але з часом люди поступово почнуть відводити свої заощадження з України за кордон або просто будуть зберігати гроші готівкою, а не на банківських рахунках. Відповідно, банківська система може постраждати від того, що засобами розпоряджатимуться фізичні особи, а не фінустанови», — підсумував Кравець.
Як повідомляв «Обозреватель», податкова реформа в Україні, яка передбачає створення нової фіскальної системи та її запуск із 1 січня 2016 року, буде побудована на польській моделі децентралізації. Про це заявив міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус на форумі Ради євро-атлантичного партнерства у Вроцлаві (Польща).