Сталкінг: як діяти, якщо ви стали жертвою телефонного переслідування

Насильство, як правило, асоціюється з проявами агресії, побиттям, приниженням та образами. Але воно не завжди буває очевидним. Є приховане психологічне насильство – нав’язливе, небажане переслідування іншої людини. Що таке сталкінг та як із ним боротися – читайте в нашому матеріалі.

Що таке сталкінг

Сталкінг (Stalking – переслідування) – небажана, нав’язлива увага до однієї людини з боку іншої людини в реальному житті або в онлайн-просторі. Кіберсталкінг також вважається одним з видів психологічного насильства. Головна мета кривдника – домогтися уваги іншої людини без її на те згоди та бажання.

Переслідування відбувається через погрози, нав’язливе спілкування, пропонування зустрічей, постійні дзвінки, повідомлення, відстежування всіх постів у соціальних мережах, збір особистої інформації про жертву, образливі коментарі, залякування у соцмережах тощо.

Все це позбавляє людину почуття безпеки та змушує весь час жити у страху за своє життя і здоров’я.

Куди звертатися, якщо натрапив на телефонного переслідувача

Юрист та адвокат Ростислав Кравець розказує, що статистичних даних щодо жертв сталкінгу в Україні немає. З небажаною увагою може зіткнутися будь-яка людина: жінки, чоловіки (колишнє подружжя), відомі люди, зірки тощо.

За сталкінг важко засудити, адже нав’язливе переслідування може здаватися схожим на звичайне залицяння. Однак сталкінг – це серйозна проблема, яка може мати трагічні наслідки. Тому її не варто ігнорувати.

Якщо людину переслідують, вона може звернутися до:

  • Національної поліції України;
  • представника з дотримання рівних прав і свобод уповноваженої Верховної Ради з прав людин;
  • експертної ради з протидії дискримінації при Міністерстві соціальної політики;
  • профільних громадських організацій (наприклад, подзвонити на гарячу лінію правозахисного центру Ла-Страда).

За статистикою, число звернень через сталкінг щороку зростає, тому не варто ігнорувати чи замовчувати проблему, а слід намагатися вирішити її.

Ростислав Кравець розказує, що в Україні не передбачена окрема стаття за сталкінг. Засудити кривдника можна за суміжними статтями: хуліганство, примушення, шантаж, порушення недоторканності приватного життя тощо.

Як запобігти кіберсталкінгу – прості правила

Для запобігання кіберсталкінгу дотримуйтеся таких правил:

  1. Не ігноруйте проблему. Зверніться за допомогою до спеціальних установ. Розкажіть про переслідування рідним, друзям, просіть про допомогу та підтримку.
  2. Збирайте докази. Людина, яка страждає від сталкінгу, має обов’язково зробити скриншоти листувань у соціальних мережах або в смс-повідомленнях, зробити записи телефонних розмов.
  3. Зверніться до Національної поліції. Напишіть заяву та опишіть все, що з вами відбувається. Особливо про приниження, погрози життю чи здоров’ю.
  4. Зверніться по допомогу до психолога. Фахівець допоможе жертві знайти внутрішні ресурси для боротьби та протистояння сталкінгу.

Кожен випадок переслідування – індивідуальний. Можливо, позбутися кіберсталтингу допоможе блокування кривдника у всіх соціальних мережах, внесення телефону в чорний список, розмова або, навпаки, абсолютне його ігнорування.

ФАКТИ

АО «Кравець І Партнери»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *