Що означає рішення Верховного суду про заборону виїзду за кордон українцю, знятому з військового обліку

Нещодавно Верховний суд України оголосив вердикт у справі виїзду за кордон чоловіка, знятого з воєнного обліку.

Воно триває ще з минулого року. Українця з “білим квитком” на кордоні розгорнули (хоча такий статус дає право на безперешкодний виїзд за межі країни). Після цього чоловік спробував оскаржити дії прикордонників у судах найвищих інстанцій, але безрезультатно.

Верховний суд поставив крапку у цьому питанні. Але рішення ухвалили не на користь “білобілетника”. Судді ВС залишили в силі “заборонні” ухвали Чернівецького окружного та Сьомого апеляційного судів.

“Рішенням Верховного суду керуються суди нижчих інстанцій при розгляді схожих справ. Це означає, що вони можуть почати масово приймати аналогічні рішення, тобто фактично забороняти людям, знятим з військового обліку, виїзд за кордон”, – каже голова адвокатського об’єднання “Кравець і партнери” Ростислав Кравець.

“Заборонне” рішення Верховного суду можуть взяти на озброєння та прикордонники, відмовляючи “білобитлетникам” у праві на виїзд.

Зналися, що які будуть наслідки на практиці.

“Військовий облік – окремо, кордон – окремо”

Верховний суд ухвалив ухвалу у справі “невиїзного” українця, знятого з військового обліку, 9 березня цього року.

Чоловіку відмовили у перетині кордону ще у травні минулого року. Хоча він надав військовий квиток із позначкою про зняття з військового обліку, на пропускному пункті “Мамалига” його розгорнули. Дії прикордонників він оскаржив у Чернівецькому окружному адміністративному суді, а потім у Сьомому апеляційному адмінсуді, але обидві інстанції ухвалили рішення не на його користь. Їхні вердикти ґрунтувалися на тому, що позивач “не надав документів, які б підтверджували його право на перетин кордону”, хоча військовий квиток з позначкою про зняття з військового обліку було надано. Які ще додаткові документи потрібні, суди нижчих інстанцій не уточнили.

Справа дійшла до касаційного оскарження у Верховному суді.

По-суті, донедавна позиції ВС щодо виїду за кордон чоловіків в умовах військового стану, і, власне, обмежень на перетин кордону, не було. А юристи неодноразово заявляли, що загалом заборона на виїзд чоловіків призовного віку є незаконною, оскільки прямо порушує норми Конституції України про свободу пересування. При цьому у законах (“Про мобілізацію”, “Про правовий режим військового стану”) прямо не прописано закриття кордонів для громадян призовного віку.

Водночас адмінсуди зазначали, що під час дії воєнного стану можуть встановлюватись окремі обмеження прав і свобод громадян.

Тобто вердикт ВС мав внести ясність у це питання.

В рішенні Верховного суду зазначено, що правовою підставою для запровадження в Україні військового стану є Конституція та Указ президента №64/2022. Останній було затверджено законом №2102-IX. Пункт 3 президентського указу визначає, що тимчасово, на період дії воєнного стану, можуть обмежуватися права та свободи людини, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України. Також Указом президента №69/2022 було оголошено проведення спільної мобілізації.

У постанові Кабміну про правила перетину державного кордону зазначено, що у разі введення в країні надзвичайного чи військового стану для проходження пунктів контролю громадянам потрібно пред’являти, окрім паспорта, ще й додаткові документи.

Такими документами, зокрема, є військовий квиток або тимчасове посвідчення зі спеціальною відміткою щодо військового обліку (які позивач надав).

Але, як зазначено у рішенні ЗС, військовий квиток із позначкою про зняття з військового обліку свідчить лише про військовий облік громадянина, і не є документом, що дозволяє перетинати кордон за умов військового стану.

Тобто, потрібно було надавати ще й додаткові документи, які б підтверджували право на виїзд (але які саме – не вказано).

“У спірних правовідносинах позивач не мав правових підстав для виїзду за кордон у період запровадження та під час дії військового стану на території України”, – йдеться у вердикті Верховного суду.

“Список вимог зростає”

За словами Ростислава Кравця, останнім часом збільшилася кількість звернень до адвокатів щодо заборон на перетин кордону чоловікам, знятим з військового обліку. А після рішення Верховного суду прикордонники можуть ще частіше розгортати “білобілетників”, – каже юрист.

При цьому він зазначає, що у питанні зі зняттям з військового обліку справді є нюанси.

“Приміром, якщо чоловік змінює реєстрацію місця проживання, він повинен знятися з військового обліку в одному військкоматі і потім знову стати на облік в іншому. Про що ставляться відповідні позначки у військовому квитку. Але в період між відмітками, виходить, що чоловік може вільно виїхати за кордон, оскільки має у військовому квитку штамп про зняття з військового обліку, тому прикордонники вже давно настороженого ставляться до чоловіків призовного віку, які нібито знято з військового обліку, а останнім часом, після того, як був широкий резонанс за схемами виїзду за кордон, у тому числі через “білий квиток”, до таких, хто виїжджає, стали прискіпуватися ще більше, як і, наприклад, тим, хто раніше був визнаний таким, що не підлягає мобілізації і, отже, не військовозобов’язаний. засудженим”, – розповідає Кравець.

Також “у групі ризику” ті, хто був знятий з військового обліку до війни через причини, пов’язані зі здоров’ям. Справа в тому, що перелік хвороб, що дозволяють претендувати на “білий квиток”, у війну змінився. І деякі захворювання вже не розглядаються як привід для зняття з воєнного обліку. Людину можуть визнати, скажімо, частково придатною.

Та й, як показує практика, лікарсько-військові комісії стали менш суворими для оцінки стану здоров’я військовозобов’язаних. Були випадки, коли повістки вручали і людям із тяжким цукровим діабетом, і навіть інвалідністю, — додав Кравець.

У своєму листі від 17 березня 2022 року Державна прикордонна служба роз’яснила, що обмеження під час перетину кордону для військовозобов’язаних чоловіків не поширюються на тих, хто має на руках укладання військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби у воєнний час. Тобто, якщо такий висновок отримано ще до війни, то його потрібно, як мінімум, актуалізувати – отримати висновок про непридатність до служби саме у воєнний час. Або ж – повторно проходити комісію.

Для тих, хто знімається з військового обліку не за станом здоров’я, а з інших причин, потрібно мати документ з позначкою не “знятий з військового обліку”, а “виключений з військового обліку”. Це стосується, наприклад, колишніх засуджених, які набули статусу не військовозобов’язаних ще до війни. Тепер потрібно отримувати додаткове підтвердження у військкоматах.

Що, як вважає Ростислав Кравець, відкриває широкі можливості для корупції як у самих військкоматах та військово-лікарських комісіях (вже були скандали, пов’язані з продажем білих квитків по 7-10 тисяч доларів і навіть більше – Ред. ), так і на кордоні.

По-суті, прикордонники можуть вимагати будь-які додаткові документи, які б підтверджували, що людина не є військовозобов’язаною. Навіть якщо вже на руках є висновок ВКК, може виявитися, що він підходить для мирного часу, а не для військового і т.д. Тобто така ж історія, як свого часу була зі студентами іноземних вишів, коли раптом почав стрімко розширюватися список документів, які потрібно пред’являти на кордоні (студентський квиток, віза, довідки з університетів та ін.).

Втім, що стосується чоловіків старше 60 років, то тут побоювання, що їм теж можуть закрити кордони (про це також пішли чутки після появи рішення Верховного суду), на думку юристів, є безпідставними, оскільки підставою для зняття з військового обліку є вік, а для його підтвердження є достатньо паспорта.

СТРАНА

АО «Кравець І Партнери»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *