Санкції та передача в управління прибуткових підприємств. Що відбувається з “Моршинською” та “Миргородською”

IDS Ukraine непокоїть, що їхній бізнес може знищити конкурент, якому АРМА передало управління активами.

США ввели санкції проти олігархів Михайла Фрідмана та Петра Авена, які вже давно фігурують у підсанкційних списках Європи та України. Щодо їх активів в Україні вже ухвалено рішення про арешт. Та залишаються питання щодо виробника мінеральних вод «Моршинська» та «Миргородська», серед власників якого – не лише підсканціній Фрідман, а й цілком добропорядні громадяни. Та компанія – за крок до передачі в управління конкурентам. Що, як побоюються в IDS Ukraine, може знищити їх до того успішний бізнес. У чому там справа, розбирався Інформатор?

Хто контролює «Моршинську» та «Миргородську»

Непроста ситуація складається навколо компанії IDS Ukraine – виробника відомих торгових марок мінеральної води – «Моршинська» та «Миргородська». АРМА ще у 2022 році арештувала активи IDS Ukraine – виробника «Моршинської» та «Миргородської». Корпоративні права IDS Ukraine Шевченківський районний суд Києва передав до управління Національному агентству з розшуку та менеджменту активів (АРМА).

Але воно не стало само керувати компанією. І в лютому 2023 року провело конкурс на управління заарештованими корпоративними правами. Його переможцем визнали компанію “Карпатські мінеральні води”. Ця компанія належить бізнесменові Сергію Устенко. Вона має власне виробництво у селі Струтин Львівської області, де розливає воду ТМ «Карпатська джерельна», солодкий напій «Соковинка» та енергетик Dragon. «Карпатські мінеральні води» входять до топ-3 найбільших виробників на вітчизняному ринку мінеральної та бутильованої води. Але поки що «Карпатські мінеральні води» офіційно не встигли вступити у «нові права», і почати керувати брендами-конкурентами.

«Перед цим має бути, як мінімум, оприлюднений договір з новим управителем», – каже голова адкокатського об’єднання «Кравець і партнери» Ростаслав Кравець.

Тим часом, нещодавно той самий Шевченківський райсуд дозволив змінити керівництво заводу «Оскар», який входить у IDS Ukraine, і де виробляється «Моршинська». Це дозволило профільній спільноті запідозрити «рейдерське захоплення» «Моршинської», чи, принаймні, його спробу. Але IDS Ukraine – власність не лише підсканційного Фрідмана.

«Основнимі власниками IDS Ukraine є родина Бадрі Патаркацишвілі, якій належить 34,83% компанії, а також уряд Грузії та група міноритарних акціонерів, що сумарно володіють 15,18%. Загалом понад 50% перебуває у власності непідсанкційних осіб. Опосередкована Посередкова частка Михайла Фрідмана становить 18,23%, але він не має жодного впливу на діяльність компанії і тим більше на прийняття будь-яких рішень», повідомили Інформатору у IDS Ukraine

Як зазначили в IDS Ukraine, основною проблемою для них є навіть не арешт активів, а те, що «порушується законодавство України». «Наразі намагаються відібрати операційне управління компанією, що безпосередньо вплине на можливість ефективної роботи і призведе до фактичного знищення бізнесу», – зазначили у компанії.

“Наша позиція чітка та однозначна: жодний російський олігарх не має права впливу на діяльність українських компаній. І держава має досягти цього результату законно, щоб при цьому не постраждали ті іноземні інвестори, які ніколи не мали, і я певен, що не матиму жодних зв’язків з росією”, — додав гендиректор IDS Ukraine Марко Ткачук.

Питання до АРМА

За словами Ткачука, на сьогодні операційна діяльність IDS Ukraine не порушена, «адже в такому разі компанія повністю зупинила б свою роботу», – каже він.

«Арештом корпоративних прав держава убезпечила собі від зміни акціонерного складу компанії та виведення доходів від її діяльності», – зазначили у компанії.

Але далі все пішло не так. В IDS Ukraine звертають увагу на протиправну, на їхню думку, діяльність Національного агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА), яке після проведення, на їх думку, «непрозорого конкурсу» вибрало новим управителем заводу “Оскар”, на якому  виробляється «Моршинська». А той є прямим конкурентом IDS Ukraine, і, як вважають у компанії, не зацікавлений у розвитку їхнього бізнесу. Більше того, нібито навіть має намір знищити потужний бренд і зайняти його ринкову частку.

Між тим, як зазначають юристи, АРМА при управлінні активами, навіть арештованими, все ж таки має узгоджувати свої дії з їх власниками. Тим більше, що у випадку з IDS Ukraine, далеко не всі вони потрапили до санкційного списку. Як зазначають в IDS Ukraine , пустивши все на самоплив, держава просто не зможе пізніше отримати максимальну ціну під час продажу частки підсанкційних осіб на аукціоні.

«Це можливо лише у разі, якщо актив не стає токсичним, бо інакше його ціна суттєво знижується. Ба більше, найважливіше розробити законодавство, яке дозволить націоналізувати лише частину саме підсанкційних осіб, аби не обмежувати права інших акціонерів — наразі цей процес відбувається все ще з чисельними порушеннями і не враховує інтереси доброчесних інвесторів. У підсумку ж це може негативно вплинути на загальний інвестиційний клімат України — буде марним очікувати довіри іноземних інвесторів до ведення бізнесу в нашій країні», – підсумували в компанії.

Додамо, що проблема для співвласників активів, що не мають жодної провини перед деожавою, але володіють часткою у підксанкційних компаніях, дійсно є. З нею вже зіткнулися міноритарії компаніі «Мотор Січ», корпоративні права якої були заарештовані після того, як стало відомо про співпрацю тепер уже колишнього власника і керівника Вячеслава Богуслаєва з росіянами. Кравець також зазначив, що за дивним збігом обставин активи, навіть ринково цінні та успішні, потрапляючи до АРМА раптом занепадають.

«Я не зустрічав ще прикладів справді успішного управління арештованими активами від АРМА», — каже Кравець.

Ба, навіть обрані АРМА управителі поки що не демонструють особливих успіхів у бізнес-підходах до довірених їм компаній. Тож питання — що далі буде з «Моршинською» та «Миргородською» поки що відкрите.

Обклали санкціями зі всіх сторін

Нещодавно США розширили список персональних санкцій проти громадян росії, включивши до нього олігархів Михайла Фрідмана та Петра Авена, які продовжують вести бізнес у росії. Тепер їх американські активи (особисті та компанії) будуть заморожені. Міністерство фінансів США повідомило, що Фрідман та Авен потрапили під санкції як засновники “Альфа-груп”. 

Бізнесмени, яких внесли до підсанкційного списку США, вже перебувають під санкціями ЄС та Великої Британії. Їх вважають близькими до російського диктатора путіна та причетними до фінансування збройної агресії щодо України. Російських олігархів внесли до підсанкційного списку ЄС у лютому 2022 року. Вони одразу почали оскаржувати це рішення, але вдалося досягти певного результату лише у Великої Британії, яка теж додавала Фрідмана та Авена до свого списку. На особисті потреби їм виділяють до 1 млрд. доларів на рік.

Хоча Фрідман заперечує причетність до “спонсорування війни в Україні” і доводить владі ЄС свою “антивоєнну позицію”, але олігарх продовжує вести бізнес у Росії. Нещодавно стало відомо, що одна з його компаній надавала послуги з страхування Росгвардії. 

Заради того, щоб звільнитися від санкцій ЄС олігархи заявили про свою готовність продати частки в Альфа-Банку за 2,3 млрд доларів, який є найбільшим у росії. В Україні проти Фрідмана та Авена також запроваджені санкції. “Сенс Банк”, кінцевими власниками якого були підсанкційні російські олігархи, націоналізували. Але щодо деяких активів все ще залишаються питання.

АО «Кравець І Партнери»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *