За цей період, рекомендую звернути увагу на наступні ухвали, постанови й рішення:
Справа № 520/2261/19
Два судді Великої палати зробили дуже цікавий висновок з посиланням на практику ЄСПЛ. На їх думку в Україні можливо стягнути компенсацію фізичній особі у цивільному процесі за тривалий розгляд справи. При цьому відповідачем, на ї переконання повинно бути Міністерство юстиції України.
Крім цього, рекомендую звернути увагу на наступну судову практику і роз’яснення:
Огляд практики ВС-КЦС за червень 2020 року
Як завжди, в огляді запропоновано найважливіші правові висновки, які матимуть значення для формування єдності судової практики. Серед правових висновків, згрупованих за різними категоріями справ, містяться, зокрема, такі:
✅ невиконання роботодавцем обов’язку стосовно забезпечення безпечних і здорових умов праці, що мало наслідком виникнення у працівника професійного захворювання, втрати працездатності й установлення інвалідності, є підставою для відшкодування роботодавцем (його правонаступником) заподіяної працівнику моральної шкоди;
✅ Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» не вимагає зазначення в договорі про надання правової допомоги відомостей про справу, у межах якої адвокат має намір здійснювати представництво інтересів особи;
✅ потрібно розмежовувати зловживання процесуальними правами та зловживання матеріальними (цивільними) правами. При зловживанні процесуальними правами суд має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання, позов чи застосувати інші заходи процесуального примусу. Натомість правовим наслідком зловживання матеріальними (цивільними) правами може бути, зокрема, відмова в позові.
Дайджест правових позицій ВП-ВС за перше півріччя 2020 року
У дайджесті зібрано всі ключові правові позиції Великої Палати Верховного Суду за І півріччя 2020 рік, систематизовані за видом судової юрисдикції та підставами розгляду Великою Палатою, а також окремі правові позиції, зокрема, щодо вимог, які не підлягають розгляду в судовому порядку.
Окрім того, дайджест містить лише короткий опис правових позицій із посиланням на ЄДРСР та є зручним для ознайомлення із актуальною судовою практикою Великої Палати Верховного Суду.
Огляд судової практики ВС-КЦС за перше півріччя 2020 року
У огляді зібрано найважливіші правові позиції КЦС ВС за І півріччя 2020 року, які для зручності користування систематизовано за різними категоріями справ.
Видання містить лише короткий огляд правових позицій із посиланням на ЄДРСР та може стати у нагоді усім представникам юридичних професій.
Дайджест судової практики ВС зі спорів, що виникають із трудових відносин
В дайджесті, зокрема, вміщено правові висновки Великої Палати ВС, а також найактуальнішу практику Касаційного цивільного суду з цієї соціально чутливої та соціально орієнтованої категорії справ.
Трудові спори системно займають третє місце за кількістю розглянутих справ КЦС. Тільки за перше півріччя 2020 року їх кількість становила 1415 і поступається лише спорам, що виникають із договірних відносин та щодо відшкодування шкоди.
У дайджесті вміщено практику з усіх видів трудових правовідносин, від моменту їх виникнення (укладання трудового договору), розвитку та зміни (питання оплати праці, відпустки, дисциплінарної та матеріальної відповідальності, зміни істотних умов праці тощо) і до їх припинення (з ініціативи роботодавця, з ініціативи працівника). Розглядаються деякі питання щодо застосування норм процесуального права під час розгляду трудових спорів.
Важливе місце в дайджесті належить практиці ВП ВС, у якій чітко розмежовано, які спори з трудо-правовим елементом розглядаються в цивільній, адміністративній чи господарській юрисдикціях, а які не підлягають розгляду в судовому порядку.
Сьогодні з упевненістю можна сказати, що цей дайджест є найповнішим збірником практики ВС, яка заклала міцний фундамент єдності та правової визначеності під час вирішення трудових спорів.
Справа 761/36592/19
Це наша справа. Суд зазначив, що задовольняючи вимоги заяви про забезпечення позову, суд першої інстанції, з висновком якого погоджується колегія суддів, виходив з того, що незабезпечення позову в обраний позивачем спосіб може призвести до утруднення виконання рішення суду в майбутньому.
Зокрема, судом накладено арешт на квартиру АДРЕСА_1 , яка є безпосереднім предметом даного спору, оскільки позивачем заявлено вимоги про витребування на свою користь вказаного нерухомого майна. У випадку відчуження ОСОБА_2 спірної квартири виконання можливого рішення суду про витребування від неї на користь ОСОБА_1 спірної квартири буде унеможливлене.
Не можуть бути підставою для скасування судового рішення, на думку колегії суддів, доводи апеляційної скарги в частині того, що дії АТ «Укрсоцбанк» щодо оформлення в позасудовому порядку права власності на спірну квартиру відповідали вимогам закону та укладеному між сторонами договору іпотеки. Оскільки відповідні обставини підлягають встановленню судом під час вирішення спору по суті, а не на стадії забезпечення позову.
Доводи апеляційної скарги щодо не вжиття судом першої інстанції заходів зустрічного забезпечення в справі, не ґрунтуються на нормах процесуального права. Так як в силу ч. 1 ст. 154 ЦПК України застосування інституту зустрічного забезпечення, окрім випадків передбачених частиною 3 цієї статті, є правом, а не обов`язком суду.
Цей огляд зроблений з використанням системи ZakonOnline.com.ua Рекомендую її через дуже дружній та зручний інтерфейс із зазначенням всіх процесуальних документів по конкретній справі і великої кількості корисних перехресних посилань, а також пошуку конкретної постанови і правової позиції.
‼ Не забудьте підключитись на наші канали з останніми новинами і оглядами судової практики. Разом з описом історичних подій й цитатами на кожен день.
- в YouTube: Немного о праве от Ростислава Кравца
- в Telegram:
- в Tumblr: Правові позиції Верховного суду
- в LinkedIn: Law Firm Kravets & Partners
- в Viber: Рада адвокатів України
- та в Instagram: АО «Кравець і партнери»
‼ Книги з таблицями судових рішень неоднакового застосування норм права за кредитними, сімейним, страховим і зобов’язальних правовідносин, банкрутства. Правові висновки ЄСПЛ Ви можете придбати тут.
Також раджу звернути увагу на:
Таблиця строків позовної давності