Огляд практики ВС від Ростислава Кравця, що опублікована з 19 по 25 серпня 2023 року

З огляду на останні рішення, що не піддаються жодній логіці, ймовірно, схема Князєва у Великій палаті поставлена на потік. Думаю, вже б не завадило, прямо на воротах Верховного суду розмістити прейскурант. В цьому огляді судді-трирічки виснували, що для деяких категорій службовців все ж можна знаходитись під двома присягами, мабуть, ну дуже було потрібно, а також додано впевненості бідосям та прокурорам у вимаганні хабарів з державних підприємств та підриву обороноздатності України.

До огляду включена практика незаконно створених ВС-ККС та ВС-ВГС й ВП ВС, а також багато іншого.

За цей період, рекомендую звернути увагу на наступні ухвали, постанови й рішення:

Постанова ВП ВС про можливість отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю не перериваючи публічну службу (окрім роботи суддею чи прокурором)

Справа № 500/4859/21

Цікавий підхід. Головне креативний. Велика палата зазначила:

Системне тлумачення положень Закону № 5076-VI свідчить, що терміни «діяльність адвоката» і «адвокатська діяльність» є тотожними.

Аналіз понять «адвокат» та «адвокатська діяльність», що наведені у статті 1 Закону № 5076-VI, а також зміст статей 4, 6, 19 цього Закону свідчить про те, що обставини несумісності з діяльністю адвоката, визначені статтею 7 зазначеного Закону, виникають для осіб, які мають (уже отримали) такий статус (пункт 83 постанови Великої Палати від 10 лютого 2021 року у справі № 822/1309/17; пункт 73 постанови Великої Палати від 14 квітня 2021 року у справі № 826/9606/17), тобто склали присягу адвоката й отримали свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Отже, обмеження і способи їх усунення встановлені у статті 7 Закону № 5076-VI для осіб, які вже мають статус адвоката та бажають займатись іншою (несумісною з діяльністю адвоката) діяльністю, а не для інших осіб, які бажають стати адвокатом.

За положеннями частини другої статті 7 Закону № 5076-VI обставини несумісності, встановлені частиною першою цієї статті, можуть бути усунені адвокатом шляхом подання ним заяви про зупинення адвокатської діяльності до ради адвокатів регіону за адресою свого робочого місця у триденний строк з дня виникнення таких обставин.

19. Наведені положення передбачають можливість усунення обставин несумісності за заявою особи, відносно якої вони виникли.

Оцінка несумісності займаних особою посад з адвокатською діяльністю, крім посад осіб, які, як і адвокати, беруть участь у здійсненні правосуддя, не покладається на раду адвокатів регіону при вирішенні питання про допуск особи до складання кваліфікаційного іспиту, стажування, складання присяги адвоката України й отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.

З огляду на наведене можна дійти висновку, що якщо така особа відповідає встановленим частиною першою статті 6 Закону № 5076-VI вимогам, не працює на посадах судді чи прокурора, пройшла всі необхідні етапи процесу набуття статусу адвоката, то орган адвокатського самоврядування, який наділений повноваженнями приймати присягу адвоката України, не вправі їй відмовити.

Постанова ВП ВС про порядок проведення закупівель послуги з обслуговування наземних видів транспорту в особливий період та з урахуванням державної таємниці

Справа № 924/1288/21

Складається враження, що це бізнес-рішення прийнято не просто так. Аргументація досить сумнівна як і позиція прокурора у цій справі, що оскаржує закупівлю послуг між державними підприємствами.

Суд зазначив:

169. Згідно з пунктом 1 частини другої статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі» переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі: якщо було двічі відмінено процедуру відкритих торгів, у тому числі частково (за лотом), через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної цим Законом. При цьому предмет закупівлі, його технічні та якісні характеристики, а також вимоги до учасника процедури закупівлі не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації.

170. Разом з тим за змістом пункту 2 частини другої статті 40 цього Закону переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі, якщо роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання за відсутність конкуренції з технічних причин.

171. При цьому застосування переговорної процедури з підстави, передбаченої пунктом 2 частини другої статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі», не потребує попереднього проведення процедури відкритих торгів.

172. Отже, якщо оголошенням про закупівлі передбачається закупівля послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг з урахуванням вимог законів України «Про функціонування єдиної транспортної системи України в особливий період» та «Про державну таємницю», але подані пропозиції не відповідали цим вимогам, то помилковим є рішення про відміну тендеру та перехід до переговорної процедури з відсутності конкуренції з технічних причин, із посиланням на те, що до оцінки допущено менше двох тендерних пропозицій.

173. Перехід від загальної процедури до переговорної у цьому випадку можливий лише з підстав, зазначених у пункті 1 частини другої статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме якщо було двічі відмінено процедуру відкритих торгів, у тому числі частково (за лотом), через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної цим Законом.

Крім цього, рекомендую звернути увагу на наступну судову практику і роз’яснення:

Огляд судової практики ВС-ККС за перше півріччя 2023 року

В огляді зібрано найважливіші правові позиції ККС ВС за І півріччя 2023 року, які для зручності користування систематизовано за назвами розділів Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України.

Видання містить лише короткий опис правових висновків із посиланням на реквізити відповідних рішень ККС ВС в ЄДРСР і може стати в пригоді представникам усіх юридичних професій.

Огляд судової практики ВС-КГС за перше півріччя 2023 року

Особливої уваги варті правові позиції, що сформовані з огляду на наслідки повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну, зокрема про:

✅ застосування мораторію при вирішенні питання щодо грошових вимог кредитора – суб’єкта російської федерації;

✅ незворотність дії в часі Закону України «Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану, введеного у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України»;

✅ дію заборони на відкриття виконавчого провадження та вжиття заходів примусового виконання рішень на території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та ін.

Для зручності в користуванні матеріал систематизований за окремими категоріями спорів, що належать до господарської юрисдикції.

Дайджест судової практики ВП ВС за травень-липень 2023 року

Серед них – позиції щодо:

✅можливості використання роздруківок електронного листування як доказів у справі;

✅відсутності обов’язку Моторного (транспортного) страхового бюро України сплачувати за страховика, що допустив прострочення виплати суми страхового відшкодування, передбачені законом суми 3 % річних, інфляційних втрат та пені;

✅витребування майна, яке не визначене індивідуально або не виділене в натурі;

✅неможливості оскарження ухвали суду першої інстанції про залишення позовної заяви без руху в частині розгляду клопотання про звільнення від сплати судового збору окремо від рішення суду;

✅представництва прокурором інтересів держави в особі органу місцевого самоврядування та комунального закладу (школи) при оскарженні договору на постачання природного газу;

✅строку, протягом якого орендар може звернутися з позовом про визнання укладеною додаткової угоди про поновлення договору оренди землі;

✅відсутності необхідності нотаріального посвідчення договору оренди транспортного засобу, стороною якого є ФОП;

✅стягнення кредитором заборгованості за рахунок предмета договору поруки / іпотеки в разі смерті боржника тощо.

Цей огляд зроблений з використанням системи ZakonOnline.com.ua Рекомендую її через дуже дружній та зручний інтерфейс із зазначенням всіх процесуальних документів по конкретній справі і великої кількості корисних перехресних посилань, а також пошуку конкретної постанови і правової позиції.

Не забудьте приєднатися до наших каналів з останніми новинами і оглядами судової практики. Разом з описом історичних подій й цитатами на кожен день.

Книги з таблицями судових рішень неоднакового застосування норм права за кредитними, сімейним, страховим і зобов’язальних правовідносин, банкрутства. Правові висновки ЄСПЛ Ви можете придбати тут.

Також раджу звернути увагу на:

Таблиця строків позовної давності

Ставки судового збору з 01.01.2023

АО «Кравець І Партнери»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *