Огляд практики ВС від Ростислава Кравця, що опублікована з 06 по 26 січня 2024 року

Велика палата потрошки відновляє свою роботу, а з огляду на виключення з її складу великої кількості випадкових людей, що досить віддалено до роботи на посаді судді мали уявлення про здійснення судочинства та його завдання, то навіть судова практика починає повертатись до норм законодавства й здорового глузду. Сподіваюсь, що це не зміниться. Залишилось прибрати, ще 5-6 суддів з команди Князєва і в принципі можна очікувати відновлення правової визначеності. Єдина проблема, що ці випадкові люди потрапляють до складу об’єднаних палат і проблема з правовою визначеністю та здоровим глуздом з’являється знову.

Також до огляду увійшла практика ВС-КГС та рішення ВП ВС, ОП і палат ВС ККС, які містять правові висновки про застосування норм кримінального та кримінального процесуального права (2018–2023 роки) й багато іншого.

За цей період, рекомендую звернути увагу на наступні ухвали, постанови й рішення:

Постанова ВП ВС про відступ від правової позиції щодо встановлення юридичного факту адмінюрисдикцією та порядку встановлення й оскарження встановлення такого факту

Справа № 560/17953/21

Після переміщення Князєва у СІЗО, виключення зі складу Великої палати Пророка та Гудими, здоровий глузд потрохи починає в рішення повертатись. Безглуздість встановлення фактів, що має юридичне значення у суді адміністративної юрисдикції ніби задля ефективності захисту, законом не передбачена. Як до речі не передбачено й відмова у позові на підставі неефективного способу захисту порушеного права на думку суддів-трирічок чи інших осіб.

Бумеранг з цим “науковим” розумінням, а точніше повним нерозумінням Закону починає повертатись. В цьому випадку, одна з найбільших та принципових помилок випадкових людей з хворими амбіціями виправлена.

Суд зазначив:

117. Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає за необхідне відступити від висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах стосовно юрисдикції спору, які викладено у постанові Великої Палати від 30.01.2020 у справі № 287/167/18-ц(провадження № 14-505цс19), у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22.03.2023 у справі № 290/289/22-ц (провадження № 61-13369св22), вказавши, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у позасудовому та судому порядку. Рішення стосовно фактів, що мають юридичне значення, прийняті у позасудовому порядку, можуть бути оскаржені до судів адміністративної юрисдикції. Юридичні факти, які належать встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами ЦПК України.

Крім цього, рекомендую звернути увагу на наступну судову практику і роз’яснення:

Огляд судової практики ВС-КГС за листопад 2023 року

В огляді висвітлено низку правових позицій в окремих категоріях спорів, що належать до господарської юрисдикції.

Так, у постановах у справах про банкрутство сформульовано правові висновки щодо:

✅ можливості касаційного оскарження судового рішення про затвердження плану реструктуризації боргів фізичної особи у справі про її неплатоспроможність;

✅ процесуальної дієздатності арбітражного керуючого;

✅ закриття провадження у справі про банкрутство з підстав перевищення 12-місячного строку процедури ліквідації.

У постановах у справах щодо захисту прав інтелектуальної власності, а також пов’язаних з антимонопольним та конкурентним законодавством наведено висновки про:

✅ відсутність підстав для трансформації тягаря доведення та його перенесення всупереч принципу змагальності сторін з особи, щодо свідоцтва на торговельну марку якої була подана заява про дострокове припинення;

✅ використання торговельної марки саме щодо зазначених у свідоцтві товарів і послуг, а не загалом як умови належного її використання у спорі про дострокове припинення торговельної марки;

✅ можливість кваліфікації дій (бездіяльності) суб’єкта господарювання за ознаками ч. 1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у випадку, якщо такі дії (бездіяльність) відсутні в переліку ч. 2 цієї статті.

У постановах у справах щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів містяться висновки про:

✅ визначення юрисдикції, до якої відноситься справа за позовом фізичної особи, що не є членом ОСББ, про оскарження рішень загальних зборів ОСББ;

✅ випадки, за яких до правовідносин, що виникають у зв’язку з діяльністю фермерських господарств, може бути застосовано приписи законодавства, які регулюють діяльність ТОВ;

✅ визнання недійсним рішення наглядової ради товариства оборонно-промислового комплексу про обрання її голови, ухваленого за відсутності у складі наглядової ради незалежних директорів, наявність яких вимагається відповідно до закону.

У постановах у справах щодо земельних відносин та права власності викладено правові висновки про:

✅ реалізацію права орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк у порядку реалізації переважного права після набрання чинності Законом України від 5 грудня 2019 року № 340-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству»;

✅ захист права орендаря на продовження орендних правовідносин стосовно земельних ділянок державної та комунальної власності.

У постановах ОП КГС ВС зроблено висновки щодо:

✅ можливості збільшення ціни робіт (послуг) за державним оборонним замовленням внаслідок відповідної зміни розміру фактичних витрат виконавця з урахуванням положень укладеного сторонами контракту;

✅ належних та ефективних способів захисту у спорі учасників ринку електричної енергії щодо перерахунку небалансів;

✅ визначення осіб, на яких покладено публічний обов’язок відшкодувати за рахунок бюджетних коштів вартість медичних послуг, що були фактично надані суб’єктом господарювання приватної форми власності за направленнями комунального закладу охорони здоров’я поза межами процедур закупівлі.

Огляд рішень ВП ВС, ОП і палат ВС ККС, які містять правові висновки про застосування норм кримінального та кримінального процесуального права (2018–2023 роки)

Висновки систематизовано за розділами, а також за питаннями кримінального права і процесу.

Огляд заслуговує, щоб його зберегти як настільну книгу для всіх, хто так чи інакше цікавиться проблематикою здійснення правосуддя при розгляді кримінальних проваджень.

Огляд правових позицій судової палати для розгляду справ про банкрутство ВС-КГС за 2023 рік

Огляд містить ключові правові позиції профільної судової палати КГС ВС та стане в пригоді тим, хто цікавиться питаннями банкрутства.

Цей огляд зроблений з використанням системи ZakonOnline.com.ua Рекомендую її через дуже дружній та зручний інтерфейс із зазначенням всіх процесуальних документів по конкретній справі і великої кількості корисних перехресних посилань, а також пошуку конкретної постанови і правової позиції.

Не забудьте приєднатися до наших каналів з останніми новинами і оглядами судової практики. Разом з описом історичних подій й цитатами на кожен день.

Книги з таблицями судових рішень неоднакового застосування норм права за кредитними, сімейним, страховим і зобов’язальних правовідносин, банкрутства. Правові висновки ЄСПЛ Ви можете придбати тут.

Також раджу звернути увагу на:

Таблиця строків позовної давності

Ставки судового збору з 01.01.2024

АО «Кравець І Партнери»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *