Нові правила виїзду дітей за кордон: у якому випадку дозвіл одного з батьків не потрібен

Нові зміни до Сімейного кодексу України, які нещодавно набули чинності, дозволяють без нотаріально затвердженої згоди одного з батьків, який заборгував аліменти, їхати з дитиною за кордон, пише газета «Експрес». А донедавна багатьом доводилось отримувати такий дозвіл навіть у судовому порядку — і так на кожну поїздку, хоч чітко зазначено мету, країну та термiн перебування.

Щоправда, юристи наразi не радять поспішати вирушати з дитиною за кордон без згоди батька-боржника. Адже досі нові зміни до Сімейного кодексу не узгоджені з нормами закону та підзаконними актами.

Як же діяти в ситуації, якщо один із батьків заборгував аліменти і принципово не дає згоди на тимчасовий виїзд дитини за межі країни?

Розповідає юрист Євген Власов та адвокат Ростислав Кравець.

— У якому випадку не потрібний дозвіл одного з батьків?

Р. Кравець: — Змінами до Сімейного кодексу, які набрали чинності 6 лютого, передбачено: якщо заборгованість за аліментами сумарно становить суму більшу, аніж потрібно заплатити за шість місяців, державний виконавець може видати відповідну довідку тому з батьків, з ким проживає дитина і на користь якого присуджена сплата аліментів. З цією довідкою можна буде тимчасово вивезти дитину за кордон без згоди батька, скажімо, на лікування, навчання чи відпочинок.

Є. Власов: — Для того щоб отримати довідку, необхідно, по-перше, мати судове рішення про визначення місця проживання дитини — або з батьком, або з матір’ю. По-друге, повинні бути присуджені аліменти, по-третє, має відбуватися примусове стягнення аліментів через виконавчу службу.

— На який перiод дитину можна буде вивезти за кордон?

Є. Власов: — Безплатна довідка видається державним виконавцем впродовж 10 днів і є дійсною впродовж місяця з дня видачі. Наразі законодавство не дає відповіді на запитання щодо тривалостi перiоду і куди можна вивозити дитину на підставі такого документа.

— Чи можуть виникнути труднощі на практиці?

Є. Власов: — Поки не буде узгоджено норм закону та підзаконних актів, вивезти дитину ще вкрай проблематично. На сьогодні, зокрема в Постанові КМУ «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» від 27.01.1995 №57, у переліку документів, що дають право на виїзд малолітньої дитини разом з одним iз батьків, немає довідки державного виконавця про наявність заборгованості зі сплати аліментів. Сподіваємося, відповідні зміни буде внесено впродовж місяця, як передбачено прикінцевими положеннями Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 №2234-VIII.

Леся ЯСИНЧУК, Експрес онлайн

Адвокатская компания Кравец и Партнеры

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *