Які зміни у військовому обліку для тих хто за кордоном

Верховна Рада 11 квітня підтримала законопроєкт про мобілізацію. 16 квітня 2024 року його підписав президент України Володимир Зеленський. Закон набуде чинності після 18 травня. Документом передбачені деякі зміни, зокрема вони стосуються людей, що перебувають за кордоном.

Що передбачає закон про мобілізацію для тих, хто перебуває за кордоном, та на що варто звернути увагу чоловікам – в матеріалі на Фактах ICTV.

Закон про мобілізацію для тих, хто за кордоном: що передбачено

З 23 квітня 2024 року українські закордонні дипломатичні установи обмежили надання консульських послуг чоловікам призовного віку. Згідно з новим законом, який набуде чинності 18 травня, чоловіки віком від 18 до 60 років мають упродовж 60 днів оновити свої дані в ТЦК, центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) або в електронному кабінеті призовника.

Юрист та адвокат Ростислав Кравець пояснив, які саме зміни передбачає закон про мобілізацію для тих, хто за кордоном.

У зв’язку з призупиненням надання консульських послуг чоловікам призовного віку, які перебувають за межами України, користуватися ними зможуть тільки ті чоловіки, що оновили свої військово-облікові дані за допомогою електронних кабінетів.

Дійсність військово-облікових документів перевіряється консульською посадовою особою закордонної дипломатичної установи України в порядку, установленому Кабінетом міністрів України. Як саме це має відбуватися, в документі не зазначено, – прокоментував юрист.

Ці положення не застосовуються для:

  • оформлення посвідчення для повернення в Україну;
  • вчинення консульських дій щодо дітей громадян України, коли один із батьків є іноземцем або особою без громадянства;
  • вчинення консульських дій для громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі за кордоном.

Також в умовах воєнного стану оформлення закордонного паспорта та паспорта громадянина України для українців-чоловіків здійснюється у розміщених за межами країни підрозділах та філіях представництв лише за наявності у вказаних осіб військово-облікових документів.

Дійсність цих документів перевіряється у порядку, встановленому Кабінетом міністрів України. Яким чином це буде відбуватися – наразі невідомо. В законі це не зазначено, – відмітив Ростислав Кравець.

Тобто, підбиваючи підсумки того, що передбачає закон про мобілізацію для військовозобов’язаних громадян за кордоном, можна зазначити:

  • новим законом обмежується право громадян на отримання консульських послуг у разі, якщо не будуть оновлені персональні дані. Яким чином їх оновлювати, на сьогодні поки не зрозуміло, порядок перевірки дійсності військово-облікових документів також не встановлений.

Юрист зазначив, що депортувати або змусити людей, що перебувають за кордоном, повернутися в Україну для проходження ВЛК наразі не можуть.

ФАКТИ

АО «Кравець І Партнери»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *