Чи має право поліція фотографувати документи під час війни — роз’яснення адвоката

В Україні продовжується воєнний стан і загальна мобілізація. Тож перевірка документів у громадян для підтвердження їхньої особи – звична процедура.

Та чи має право поліція фотографувати документи під час війни – Фактам ICTV пояснив адвокат та юрист Ростислав Кравець.

Чи має право поліція фотографувати документи під час війни

Якщо до вас у громадському місці підійшли правоохоронці та вимагають не лише продемонструвати документи, що підтверджують вашу особу, а й надати їх для фотофіксації – то це цілком законно.

 

Це не є правопорушенням, єдине, що поліція не має право без дозволу людини ці документи розповсюджувати.

– Представники поліції мають право перевіряти документи і не лише під час воєнного стану, а й у мирний час також. Крім того, вони можуть фотографувати документи, знайомитися з ними, але розповсюджувати їх не мають права, – пояснює юрист.

Крім того, він каже, що людина має право поцікавитися причиною фотографування та збереження документів, що підтверджують її особу.

Згідно ст. 32 закону України Про Національну поліцію, правоохоронці мають право вимагати пред’явлення документів, що посвідчують особу, якщо існує достатньо підстав вважати, що людина вчинила правопорушення або має намір це зробити.

Також, коли працівник поліції звертається до людини, він зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання. Правоохоронець також на запит особи повинен показати службове посвідчення.

Які документи може вимагати поліція

Перевіряти документи мають право уповноважені представники Національної поліції, СБУ, Нацгвардії, Держприкордонслужби, ДМС, Держмитслужби та Збройних сил, які визначені в наказі коменданта.

Перелік документів, які може вимагати поліція, регулюється відповідною постановою Кабінету міністрів України. Зазвичай людина може надати поліції паспорт або водійське посвідчення для перевірки її особи.

– Звичайно, на час воєнного стану і документи у додатку Дія підтверджують особу. Ви можете продемонструвати їх там. А так паспорт, або водійське посвідчення, або закордонний паспорт. Це ті документи, які посвідчують особу, – додає юрист.

Що буде, якщо відмовити поліції у наданні документів

Якщо ви відмовите представнику поліції у наданні документів, вас можуть затримати для встановлення особи.

– Людину, яка відмовляє поліції у наданні документів, можуть затримати не більше ніж на три години для з’ясування безпосередньо її особи, – додає експерт.

Тож аби зекономити час і не робити клопоту собі і правоохоронним органам, краще дати поліції можливість сфотографувати ваші документи.

Що робити, якщо ваші документи розповсюдила поліція

Якщо ваш паспорт або водійське були оприлюдненні десь, у вас є змога оскаржити такі дії поліції та звернутися із відповідною заявою до Державного бюро розслідування.

– Можна звертатися до ДБР із відповідною скаргою стосовно незаконності поширення ваших персональних даних. Якщо ви доведете, звісно, що це зробили саме правоохоронці, – додає Кравець.

Тож не потрібно чинити опір виконанню поліцією службових обов’язків, але і про свої права не варто забувати.

Факти ICTV

АО «Кравець І Партнери»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *