Активісти зупинили роботу головного офісу «Сбербанку» в Києві. Тим часом Національний банк України розглядає можливість запровадження санкції щодо державних російських банків у зв’язку з визнанням паспортів «ДНР» і ЛНР».
Другий день активісти блокують роботу «Сбербанку» в Києві, який належить російському державному однойменному банку. Напередодні, в понеділок, 13 березня, представники націоналістичних партій «Національний корпус» і «Правий сектор» заклали вхід в головний офіс банку в центрі Києва бетонними блоками та запалювали фаєри. Крім того, цими днями в кількох областях України невідомі залили монтажною піною банкомати банків, які належать російським структурам.
«Активісти не планують закінчувати акцію, поки у російських банків не відберуть ліцензію, — йдеться в заяві «Національного корпусу». — Тепер власникам російських банків на території України варто подумати, чи треба чекати, поки і під їхніми дверима з’явиться стіна, чи треба самим закритися». Зараз відділення «Сбербанку» в Києві не працює. Як повідомили в цьому банку, відповідаючи на запит DW, «з метою безпеки робота відділення тимчасово припинена».
Паспортний скандал
Такі акції протесту в Україні спричинило рішення президента РФ Володимира Путіна, який своїм указом від 18 лютого легітимізував паспорти «ДНР» та «ЛНР». Минулого тижня стало відомо, що банки в Росії справді почали обслуговувати громадян з паспортами самопроголошених республік. Це підтвердили DW і в центральному офісі «Сбербанку» в Москві. «На сьогоднішній день «Сбербанк» готовий до обслуговування осіб, які звернулися з паспортами ДНР і ЛНР у всіх філіях. Жителям ДНР і ЛНР доступні продукти і послуги банку, які надаються іноземним громадянам і особам без громадянства. Сбербанк працює строго у відповідності до законодавства Російської Федерації і законодавств країн, де присутні його дочірні банки «, — повідомили в російському «Сбербанку».
Водночас українська «донька» російського «Сбербанку» стверджує, що не обслуговує клієнтів з паспортами «ДНР» та «ЛНР». «Банк не обслуговував, не обслуговує і не має наміру обслуговувати фізичних і юридичних осіб на підставі документів, виданих на непідконтрольних української влади територіях, і не здійснює фінансові операції на даних територіях. Банк обслуговує клієнтів виключно на підставі документів, що ідентифікують їх відповідно до вимог українського законодавства»,- повідомили DW в українському «Сбербанку».
Неможливо ухилитися
На відміну від «Сбербанку» в інших російських державних банках не стали коментувати ситуацію, що склалася. Тим часом експерти звертають увагу на те, що вимога обслуговувати громадян за паспортами «ДНР» та «ЛНР» стосується абсолютно всіх банків, які працюють у Росії, в тому числі й кредитно-фінансових інститутів з іноземним капіталом.
«Фактично на території Російської Федерації цей паспорт визнаний документом, що засвідчує особу і відповідно громадянство. Тому банки в Росії повинні приймати цей документ для ідентифікації особи», — пояснив DW партнер юридичної компанії «Кравець та Партнери» Ростислав Кравець, який спеціалізується на банківському праві.
За даними Національного банку України, зараз одинадцять міжнародних груп мають банки і в Україні, і в Росії. Деякі з них підтвердили DW, що не можуть порушити указ президента РФ. «До теперішнього моменту подібних звернень в кредитну організацію не надходило. При цьому банк здійснює свою діяльність відповідно до законодавства»,- повідомили DW в прес-службі російського «ОТП Банку», який входить до складну міжнародної OTP Group зі штаб-квартирою у Будапешті.
Можливі наслідки
Поки що через ситуацію, що склалась навколо визнання в Росії паспортів «ДНР» і «ЛНР», можуть постраждати лише російські державні банки, але не їхні дочірні підприємства на території України. НБУ вже заявив про намір ініціювати відповідні санкції. Пропонується заборонити українським банкам повертати гроші своїм російським акціонерам. «Ідеться про запобігання виведенню капіталів банками з державним російським капіталом шляхом повернення отриманих від материнських структур позик, сплати відсотків за ними, що дозволить захистити інтереси українських клієнтів», — повідомила заступник голови НБУ Катерина Рожкова.
Зараз в Україні працюють дочірні підприємства трьох державних російських банків. «Внешэкономбанк» володіє українським «Промінвестбанком»; «Сбербанк» володіє в Україні «Сбербанком» і «ВіЕс Банком»; ВТБ володіє українським «ВТБ Банком» та БМ Банком. В НБУ запевняють, що їхнім українським «донькам» нічого не загрожує. «Клієнти та вкладники зазначених банків в Україні будуть обслуговуватися в звичайному режимі», — зазначила Катерина Рожкова. За даними НБУ, на 1 січня українські громадяни загалом довірили цим банкам більше 22 мільярдів гривень, а підприємства — 15,5 мільярда гривень.
Олена Губар, DW.COM