Пільгове розмитнення “євроблях”: українці легалізували понад 66 тисяч автівок

За спрощеною пільговою процедурою українці вже оформили понад 66 тисяч автівок на єврономерах. До казни надійшло більше 2,3 мільярда гривень, повідомляє Державна митна служба на своєму сайті. Чиновники запевняють, що кошти від розмитнення “євроблях” будуть спрямовані на боротьбу з COVID-19, зокрема на проведення вакцинації.

Митники нагадали, що скористатися спрощеним оформленням та оподаткуванням авто на єврономерах можна до 10 листопада включно, а учасникам бойових дій, які перебували безпосередньо на території ООС більш як 90 днів з дня набрання чинності законів (з 15 травня 2021 року), — до 8 лютого 2022 року.

Нагадаємо, закони №1402-ІХ та №1403-ІХ про пільгове розмитнення “євроблях”, які парламент ухвалив у середині квітня, набули чинності 15 травня. За спрощеною процедурою можна оформити легкові та вантажні автомобілі вагою до 3,5 тонн, які були ввезені у режимі тимчасового ввезення або транзиту, і станом на 31 грудня 2020 року перебували в Україні. Йдеться про машини, з року випуску яких минуло 5 і більше років. Такі транспортні засоби тимчасово звільняються від сплати ввізного мита. Водночас власники машин мають сплатити акцизний податок, 20% ПДВ та “добровільний платіж” — 8500 грн. Закони забороняють пільгове розмитнення автівок, ввезених з Росії чи окупованих частин України. Один власник може розмитнити лише один автомобіль. За даними митників, більшість авто на єврономерах, які перебувають в Україні, можна розмитнити за тисячу євро.

Деякі власники “євроблях” скаржаться, що не можуть розмитнити свої автівки за спрощеною процедурою. Так сталося через те, що закони, ухвалені Радою, містять низку обмежень, пояснив LIGA.net Станіслав Бучацький, голова “Інституту досліджень авторинку”. Зокрема, на пільгових умовах неможливо оформити електромобілі та гібридні авто, так звані “буси” до 3,5 тонн та нижче Євро-5 (з 2009 року). “Найбільша група незадоволених — власники “євроблях”, які були тимчасово ввезені з боку Росії. Закон забороняє розмитнити на пільгових умовах будь-які авто з країни-агресора”, — зауважив він. Водночас йдеться не про машини, виготовлені у РФ, а ті, які робили в’їзд на контрольно-пропускних пунктах, що межують з Росією, уточнює Бучацький. Щоби розмитнити такі транспортні засоби, власникам потрібно спершу вивезти їх за кордон та заїхати по-новому через пропускний пункт, який не межує з Росією. А це додаткові витрати коштів і часу.

Після 10 листопада всіх водіїв і власників нерозмитнених “євроблях” почнуть штрафувати. Також порушникам загрожує арешт рахунків та майна. Про це повідомляє “Укравтопром” у своєму телеграм-каналі. “Якщо патрульні зупинять людей на нерозмитненому авто після 10 листопада, то спочатку випишуть штраф у розмірі 8500 грн. Після цього автівку передадуть на митницю, де згодом, відповідно до постанови про перевищення терміну ввезення авто, на неї накладуть 170 000 грн штрафу. Власник “бляхи” отримає штраф поштою за адресою прописки. Після цього він повинен приїхати на митницю і дати пояснення, далі його чекає судова тяжба”, — йдеться у повідомленні. “Якщо суд винесе відповідне рішення — штраф доведеться заплатити. Заарештують майно людини і навіть, якщо у неї нічого немає, — ні рахунків, ні квартири, — виконавча служба знайде, як стягнути ці гроші”, — пояснив адвокат Ростислав Кравець, пише gre4ka.info.

Юрист організації “Авто Євро Сила” Іван Казачук у коментарі UBR.ua спрогнозував, що, ймовірно, штрафи і репресії щодо нерозмитнених “євроблях” розпочнуться у лютому. За його словами, терміни пільгового розмитнення в Україні продовжувати не будуть. Водночас Казачук упевнений, що до лютого ще з’являтимуться спекуляції на тему “євроблях” учасників АТО. “Я не здивуюся, якщо всі хлопці, які були в ООС, розмитнять по одному авто” , — додав експерт.

За підрахунками митників, в Україні перебуває близько 500 тисяч авто на єврономерах. Схоже, за спрощеною процедурою вдасться оформити не більше, аніж 15-20% таких автівок.

ЕКСПРЕС

АО «Кравец и Партнеры»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *