Перший рік війни. Причини, хід, сценарії завершення та наслідки збройної агресії російської федерації проти України

У річницю початку повномасштабної війни Український Інститут Політики провів онлайн-конференції на тему: “Перший рік війни. Причини, перебіг, сценарії завершення та наслідки збройної агресії Російської Федерації проти України”.

У конференції взяли участь понад 30 провідних українських політичних та військових експертів, журналісти, представники Збройних Сил України.

У дискусії взяли участь:

🔹 Директор Українського Інституту політики Руслан Ботник:

💬 Безумовною заслугою команди Президента стало збереження управління державою, її фінансовою системою, економікою та соціальною сферою. В умовах катастрофічного російського вторгнення саме з метою знищення держави України як структури, українському керівництву вдалося не втратити основні державні функції: керованість збройними силами та державним апаратом, соціальні зобов’язання виконувались державою та продовжувалися всі виплати, незважаючи на те, що курс національної валюти девальвував, також повністю збережено контроль та цілісність банківської системи державного сектора, до кінця року Україна уникла підвищення тарифів ЖКГ для населення.

🔹 Генеральний прокурор України (2002-2007), Голова Спілки правників України, віце-президент Міжнародного фонду правників України, член Вищої ради юстиції України Святослав Піскун:

💬 У нас досі немає військового трибуналу. Виникає питання, чому не було введено військове становище ще у 2014 році у Донецькій та Луганській областях, а також у Криму, який здали без жодного пострілу. Чому не було вжито належних заходів безпеки безпосередньо перед настанням РФ у 2022 році і значну частину території було окуповано.

🔹 Майор, командир батальйону спеціального призначення ЗСУ Павло Куриленко

💬 Ніхто не очікував, що на Київ підуть проривом, це був психологічний наступ. Але в РФ також не очікували такого опору з боку українського суспільства. Зараз під час війни не варто порушувати деякі гострі питання, а необхідно сконцентруватися на безпеці та обороні країни.

🔹 Адвокат Ростислав Кравець

💬 Ситуація в країні вимагає повернення до правового поля. Закони не можна виконувати частково, їх потрібно виконувати повністю. Так, наприклад, що означає припинення прав людини у воєнний час?

🔹 Експерт з питань сектору оборони та безпеки Олег Старіков

💬 Акцентував увагу на питанні про те, чому досі не було ратифіковано Римський статут. У Римському статуті є система контролю за міжнародними злочинами.

🔹 Політолог Андрій Золотарьов

💬 Для України важливо не лише виграти війну, а й не програти світ. Якщо ми матимемо економіку третього світу, то буде й політика третього світу.

🔹 Політичний експерт Владислав Дзивідзинський

💬 Завдяки своїй стійкості Україна стала відома усьому світу, вистоявши у протистоянні з другою армією світу. Саме зараз формується вікно можливостей, коли Україна може робити пропозиції світу щодо спрямування подальшого розвитку. Україна сама для себе має формувати бачення свого майбутнього.

🔹 Експерт-аналітик інтернет-видання “Біля ТV” Олександр Максименко (перебував у російському полоні)

💬 Загалом можна відзначити, що реформа децентралізації в країні вдалася. Там, де при владі знаходилися сильні регіональні лідери, там громади змогли вистояти в період російської окупації. Так у Херсоні був сильний мер – І. Колихаєв, який організував роботу всіх міських служб, при цьому вів роботу онлайн.

🔹 Політичний експерт Світлана Кушнір

💬 Торкнулася теми розмінування та очищення територій. Україна у світі лідирує через мінне забруднення. Для повного розмінування території України може знадобитися десятки років та десятки мільярдів доларів.

🔹 Член Європейської комісії з демократії через право (Венеціанська комісія) від України (2007-2013 рр.). Заслужений юрист України, кандидат юридичних наук Марина Ставнійчук

💬 Безпрецедентна російська агресія була абсолютно безпідставною і порушувала всі норми міжнародного права. Ми ініціюємо виняток РФ зі складу ООН. Необхідно вжити заходів, щоб РФ більше ніколи не змогла реалізувати свою агресію проти нас чи інших країн.

🔹 Експерт з питань безпеки Сергій Шабовта

💬 У тому, що в перші дні війни країна вистояла під натиском ЗС РФ значну роль відіграв морально-психологічний фактор – внутрішній героїзм суспільства та ЗСУ. Але, на жаль, влада значною мірою недооцінює цей фактор і не вважає за потрібне його посилювати.

🔹Журналист Анна Степанец:

💬 Необхідно доносити інформацію не лише від влади до суспільства, а й від суспільства до влади. Залишається відкритим питання, чи існуватиме після війни журналістика і свобода слова відповідно до європейських стандартів.

УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ ПОЛІТИКИ

АО «Кравец и Партнеры»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *