Оренда квартири: як переселенцям не натрапити на шахраїв

В Україні в умовах війни дуже виріс попит на орендоване житло

Війна змусила багатьох українців покинути власне житло та їхати у пошуках спокійного життя. Купити житло можуть дозволити собі далеко не всі й багато українців винаймають квартири або будинки.

Юрист, старший партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець у коментарі для порталу Донбас24 назвав основні моменти, на які варто звернути увагу й орендарям, й орендодавцям.

Головні правила для орендарів

Ростислав Кравець наголошує, що у першу чергу необхідно звернути увагу на документи орендодавця: чи він має право здавати житло в оренду. Іноді виникають ситуації, коли квартиру чи будинок здають за довіреністю або потенційний орендодавець не вступив у спадщину. Наприклад, може бути кілька спадкоємців, один з яких вирішив здати житло, а інший проти.

«При складанні договору оренди також варто перевірити майно в реєстрі: чи не накладено на нього арешт, чи не знаходиться воно в іпотеці або довірчому управлінні, бо здача такого житла в оренду можлива виключно з дозволу іпотекотримача або особи, у довірчому управлінні якої воно знаходиться», — говорить юрист у коментарі Донбас24.

Старший партнер адвокатської компанії зазначає, що орендарям при укладенні договору варто звернути увагу на такі моменти: коли повинна бути внесена орендна плата, що покриває завдаток та на яких підставах він не повертається.

Ростислав Кравець каже, що орендарям під час укладення договору треба обов’язково перевірити, у якому стані знаходяться меблі, побутова техніка та сантехніка. Бувають випадки, коли людина тільки заселилася й виявляється, що у квартирі зламані меблі або щось із техніки. Якщо у договорі це не прописано, то може скластися ситуація, коли доведеться ремонтувати усе за власний рахунок.

«Ще одним важливим моментом є вартість комунальних послуг — у договорі необхідно прописувати, за що має платити орендар. Якщо це клубний будинок або він входить до ОСББ, то суми комунальних платежів можуть у кілька разів перевищувати вартість самого житла», — розказав юрист у коментарі для Донбас24.

Як уберегтися від шахраїв орендодавцям

Іноді люди, які орендують житло, поводяться недобросовісно й орендодавець може зіштовхнутися із ситуацією, коли після орендарів квартира чи будинок буде не придатним для життя, або неможливо буде виселити квартирантів.

Ростислав Кравець зазначає, що для орендарів також дуже важливо прописати у договорі, які меблі, техніка та сантехніка є квартирі чи будинку в момент здачі житла в оренду. Можна навіть вказати серійний номер побутових приладів та стан, у якому вони є.

Також у договорі важливо вказати умови, за яких орендодавець має право повертати завдаток, умови виселення квартирантів та можливість прописки. Важливо вказати і можливість реєстрації за цією адресою юридичної особи. Юрист розповів про випадки, коли люди, які орендують житло, реєструють якесь підприємство й вказують адресу, де фактично проживають. Потім вони з’їжджають з орендованого житла, а різні листи й повідомлення продовжують надходити за цією адресою.

Ростислав Кравець також рекомендує звертатися при складанні договору до юристів. Попри те, що нотаріальне засвідчення не є обов’язковим, спеціалісти допоможуть скласти договір, який максимально захистить інтереси обох сторін, тоді як у типовому усі моменти прописані достатньо поверхнево.

Джерело

АО «Кравец и Партнеры»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *