Регулятор лобіюватиме заборону дострокового зняття депозитів та введення суттєвого обмеження на сплату готівкою.
Проблематика, яка була притаманна останніми тижнями валютно-фінансовому ринку України, минулої п’ятниці та понеділка 10 листопада ще більше загострилася. 7 листопада гривня перейшла рубіж, який вважався психологічним, — 15 гривень за долар. Як тільки Нацбанк установив, за підсумками свого аукціону, середньозважений курс на рівні 14,52 гривні за долар, його вартість на міжбанку злетіла до 15,20 гривні за одиницю американської валюти.
Але ще більшого падіння наша гривня зазнала 10 листопада.
Так, котирування нацвалюти до долара на міжбанківському валютному ринку 10 листопада на 12:30 досягли значень 14,1—15,5 гривні за долар.
Як сказала голова правління Нацбанку Валерія Гонтарева одному з телеканалів, Україна вже ніколи не житиме за фіксованим курсом долара. «Коли наша країна підписувала меморандум з МВФ, ми заявили, що курсоутворення у нас буде гнучке. Що було потім, ви всі знаєте, — курс досяг 11,70. Далі ми не збиралися його штучно фіксувати. Потім почалися активні військові дії.
І коли на початку вересня ситуація стала розвиватися катастрофічно і противник почав знищувати нашу інфраструктуру, ми вирішили її змінити. Спробували відпускати курс і шукати нову для нього врівноважену ситуацію», — зазначила вона.
Низка гучних заяв
Проте в іншому, схоже на те, що саме в ці непрості дні Нацбанк та його керівники вирішили додати адміністративних методів.
Зокрема глава регулятора зробила низку гучних заяв. Це можна вважати тактичними планами, які українці повинні «відчути» вже найближчим часом.
Передусім Нацбанк боротиметься з так званою доларизацією чи єврозацією населення. За словами керівника НБУ, «перше, що ми будемо робити надалі, — сприятимемо ухваленню законопроекту про обмеження готівкових розрахунків на суму не більш ніж 1000 євро».
Так, цей метод можна вважати досить прогресивним, навіть європейським (жителі всіх розвинутих країн не носять із собою «торбу» готівки, як у нас). Проте буде дієвим він чи ні в такий важкий для нашої держави час, можна сперечатися.
Другим тактичним планом Нацбанку стане заборона розірвання депозитних договорів та їх скасування раніше обумовленого в угоді з банками терміну. «У нас повинні бути збалансованими активи та пасиви. А такого не станеться, якщо люди зніматимуть свої кошти, коли їм заманеться. Ми маємо ствердно сказати: ідемо ми в Європу чи ні?! Саме в цивілізованих країнах цей сегмент ринку є в певному порядку. Задля досягнення нашої мети, ми повинні провести зміни в Цивільному кодексі», — констатувала Валерія Гонтарева.
Знову дії є запізнілими
Нагадаємо читачам, що «УК» вже звертався до цієї теми, правда, йшлося там про неповернення депозитів, строк дії яких закінчився.
Як зазначив кореспонденту нашого видання старший партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець, справді, така норма є в багатьох країнах Заходу (про заборону дострокового зняття вкладів. — Авт.), проте ці обмеження — дуже запізніла процедура. «Крім негативу такі дії нічого хорошого ані банкам, ані країні не принесуть. Потенційні вкладники або взагалі не нестимуть свої кошти до фінустанов, або відкриватимуть там вклади на дуже короткі терміни — приміром, на один місяць», — зазначає він.
При цьому юрист додає ще одну важливу деталь: такі обмеження суперечать Конституції Україні в частині прав на власність.
А ось Валерія Гонтарева не поділяє думку відомого юриста. Вона зазначає, що такими діями регулятор та банки не відштовхнуть від себе потенційних та реальних вкладників. Глава НБУ також додає, що регулятор робить чимало добрих справ, які спрямовані саме на вдосконалення роботи системи — розчищення банків. Так, уже на сьогодні виведено з ринку 26 фінустанов, які були неплатоспроможними. Заради справедливості слід додати, що Нацбанк також активно закриває ті фінустанови, які були звичайними конвертаційними центрами і нічого спільного з банківською діяльністю не мали.
Р. S. Вчора, 10 листопада, банкіри, яких зібрала на чергову зустріч Валерія Гонтарева, після багаточасових консультацій домовилися не вводити нові обмеження для стабілізації курсу нацвалюти, а утримувати його на рівні 15—16 гривень за долар.
Олег Громов, Урядовий кур`єр