50 мiльйонiв доларiв звичайному таксистовi? Так! Новi подробицi про те, як Коломойський виводив грошi з Приватбанку, вражають.
Центр дослiдження корупцiї та органiзованої злочинностi (OCCRP) розкрив схему доведення до фактичної неплатоспроможностi одного з найбiльших банкiв країни, пише газета Експрес.
Автор дослiдження Грехем Стек стверджує, що в 2015 — 2016 роках Приватбанк видав понад 1 млрд. доларiв 28 харкiвським компанiям, якi контролювали особи, пов’язанi з олiгархом. Цiкаво, що майже всi компанiї зареєстрованi у 2015 роцi зi статутним капiталом тисяча гривень, а були лiквiдованi на початку цього року. Звiсно, отриманi кошти банку вони не повернули.
Попри те, що проiснували вони недовго, але свою мiсiю виконали. 154,1 млн. доларiв Приватбанк видiлив компанiям колишнього голови «Днiпроавiа» (що контролює пан Коломойський) Вiктора Шкiнделя, 136,8 млн. доларiв — компанiям В’ячеслава Плакасова (гендиректор «Оптима 770»).
154,4 млн. доларiв банк видав компанiям Iвана Маковiйчука, директора туристичної компанiї «Скорзонера-Закарпаття», що належить Коломойському та Боголюбову, $ 155,6 млн. — компанiям Сергiя Казарова (колишнiй голова «Цюрупинського Агропостачу»), $ 141,2 млн. — компанiям Володимира Головка (голова «Запорiжнафтопродукту»), $ 148,8 млн. — Iгоря Маланчака (гендиректор заправок «Колумбiнi»), $ 115,3 млн. — компанiям Вадима Андреюка (менеджер «Укрнафти)». На пiдставних осiб — Анатолiя Деркача, працiвника автозаправки, i таксиста Вiталiя Немова — оформили 50,6 млн. доларiв.
Виходить, що перед самiсiньким носом НБУ з доведеного до ручки Приватбанку виводили мiльярди доларiв. Чому ж НБУ, знаючи, що сьогоднi-завтра банк Коломойського нацiоналiзують, нiчого не робив, а лише спокiйно споглядав за тим, як втiкають грошi платникiв податкiв?! Адже нi для кого вже не секрет, що на докапiталiзацiю Приватбанку державi з бюджету довелося витратити 148 млрд. гривень.
То як куратори Нацбанку допустили виведення мiльярда доларiв? Чи могли без їхнього вiдома зникнути цi грошi з «Приватбанку»? — Звичайно, що ні. Приватбанк був одним із тих банків, які отримували велике рефінансування від НБУ, — розповідає фінансовий аналітик Олексій Кущ. — Основною умовою надання такого рефінансування, є наявність в ньому куратора Нацбанку. Для НБУ він мав бути, як очі та вуха регулятора в підопічному банку. Куратор Нацбанку якраз повинен був відслідковувати великі кредити, аналізувати доцільність їх надання та інформувати Нацбанк. Чому куратор Нацбанку не реагував на подібні факти, якщо вони справді мали місце, невідомо.
Крім того, існує система електронної звітності, яку комерційні банки надають НБУ. Тобто вони надсилали та надсилають велику кількість звітів щоденно, й НБУ, як під рентгеном, бачить усі операції комерційних банків. Жодна операція, навіть на гривню, не може пройти повз увагу регулятора. Але чомусь пройшла. Як бачимо, запитань більше, аніж відповідей.
— Які припущення? Куратори Нацбанку навмисне заплющили очі на виведення Коломойським коштів чи таки прогавили?
— Досить серйозні проблеми в Приватбанку почалися ще три роки тому, — додає Ростислав Кравець, старший партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери». — Коли він втратив велику кількість відділень та активів у Криму, а потім — і в окупованому Донбасі. Розуміючи, що банк має проблеми, а також бачачи, яка нестабільна ситуація в країні, оці всі виведення коштів із Приватбанку були зроблені навмисне й під безпосереднім контролем керівництва й топ-менеджменту банку. Розслідування як українських, так і закордонних фахівців підтвердили, що кредити видавалися переважно під неіснуючі застави, активи. Видавати позики на такі великі суми без участі НБУ було неможливо.
Майже два роки Коломойський готував банк до банкрутства. Подейкують, що за націоналізацію Приватбанку він ще й сплатив чималий кеш посадовим особам Нацбанку й країни. Адже, щоб підтримувати сьогодні Приватбанк на плаву, аби він не потонув відразу, знадобилося десятки мільярдів гривень, які туди закачані останім часом із держбюджету. Однозначно, що Нацбанк був у курсі всіх схем Коломойського.
— Які основні схеми використовував мільярдер, щоб вивести кошти з Приватбанку?
Р. Кравець: — По-перше, видавалися кредити своїм, тобто пов’язаним особам. По-друге, перераховувалися гроші на придбання якихось товарів за кордон. За моїми підрахунками, за останні три роки пан Коломойський таким чином вивів із Приватбанку 3,5 млрд. доларів. Пам’ятаєте, нещодавно пані Гонтарева заявила, що в останню ніч перед націоналізацією з Приватбанку вивели більше як 16 мільярдів гривень?!
О. Кущ: — А загалом із банківської системи за 2014 — 2017 роки подібним чином було виведено 300 млрд. гривень або від 16 до 20 млрд. доларів. І ніхто за це не покараний. Оця безкарність призвела до того, що банкіри не витрачали додаткових коштів, щоб придумувати якісь складні схеми для виведення грошей. Все робилося на примітивному рівні — видавалися кредити своїм під неіснуючі застави.
— Невже Нацбанк не міг відслідкувати такі сумнівні оборудки?
О. Кущ: — Коли банк видає кредит, то, якщо ти не входиш в коло пов’язаних осіб, щоб отримати позику, потрібна величезна кількість документів. Банк формує кредитну справу під кожного позичальника. Ці позики затверджуються ще й на кредитному комітеті. У кожного банку є управління ризик-менеджменту, служба безпеки. Тому дуже легко з’ясувати, коли було зареєстроване підприємство, ким, реально воно працювало чи ні. Якщо мільярдні кредити видавалися підприємствам, де працював лише бухгалтер та директор, тоді це, звичайно, мало би насторожити регулятора.
— Чи реально повернути ті мільярди доларів, які вивів з Приватбанку Коломойський?
О. Кущ: — Будь-яку гривню, виведену з банківської системи протягом трьох останніх років, можна не тільки знайти, але й повернути назад. У європейських країнах ефективно працюють органи фінансової безпеки, розвідки, тому там знаходять кошти, привласнені в результаті шахрайських фінансових оборудок. Думаю, якщо буде політична воля, то й в нас за лічені місяці можна знайти й повернути вкрадені Коломойським кошти.
Чи вірю, що це станеться? Не за цієї системи влади.
Р. Кравець: — На сьогоднішній день жодних конкретних кроків стосовно Коломойського ніхто не робить. Хоча ще два роки тому, тобто на початку 2015-го, з’явилася інформація про кримінальну справу щодо нього за виведення 19 млрд. гривень рефінансування НБУ під фіктивні закупівлі обладнання. При цьому всі компанії та посадові особи, на яких були виведені кошти, були або співробітниками Приватбанку, або пов’язаними з його власниками особами. Вочевидь, у пана Коломойського є багато компромату на всіх теперішніх керівників країни.
Леся ЯСИНЧУК, Експрес