Проблему з валютними іпотечними кредитами варто було вирішити ще у 2009 році. Перевести їх у гривню, розповів Gazeta.ua партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець.
«Тоді банки достатньо було рефінансувати на 20 мільярдів гривень. Однак чиновники витратили 200 мільярдів і загубили 60 банків. Фактично зробили банкрутами половину населення України — як фізичних, так і юридичних осіб», — говорить адвокат.
За його словами, іпотечні кредити — не найголовніша причина банкрутства фінустанов.
«Неплатоспроможність пов’язана з боргами корпоративних позичальників, які є близькими до власників цих банків», — додав Ростислав Кравець.
8 лютого Фонд гарантування схвалив умови реструктуризації заборгованості за іпотечними кредитами фізичних осіб перед банками, що ліквідуються.
«Програма, яку анонсував Фонд гарантування, невигідна фізичним особам. Адже дія більшості кредитів закінчується в 2025-2030 роках. Фонд може дати розстрочку лише на рік чи два. Об’єктивно позичальники за цей період не зможуть погасити заборгованість. Для них значно вигідніше зачекати, коли іпотечні кредити виставлять на торги і тоді купити їх», — каже Ростислав Кравець.
Кредити у середньому викуповують із дисконтом 50%. Були випадки, коли знижка становила 70-80%.
«Теоретично програма реструктуризації має бути вигідною банкам і державі. Бюджет отримає більше коштів. Однак на умови, які запропонував Фонд, погодиться менше 1% позичальників. Адже програма не є обов’язковою», — підсумував Кравець.
На балансах ліквідованих банків налічується 40 тис. іпотечних кредитів на суму 68 млрд грн. Понад 90% іпотечних позик видано до 2009 року в іноземній валюті за курсом 5 грн за дол. Купівля проблемних активів у першу чергу цікавитиме колекторські компанії. Водночас покупцями можуть бути і самі боржники, які викуповуватимуть кредити через третіх осіб, включаючи родичів.
Маргаріта ДИКАЛЮК, Gazeta.ua