Через «маски-шоу» силових структур, які відбуваються в офісах високотехнологічного бізнесу, інвестори та програмісти можуть попрощатися з Україною
У світі Україну знають не лише як батьківщину Андрія Шевченка, братів Кличків чи Василя Вірастюка або країну, де відбулася Революція гідності. Наша держава асоціюється і з відомими IT-компаніями. До них, приміром, можна зарахувати Paymentwall, Grammarly, Terrasoft або InvisibleCRM.
Однак останніми місяцями саме цей важливий ринок країни неабияк лихоманить. СБУ обшукувала офіси відомих IT-компаній у Дніпропетровську, Харкові та Києві, паралізуючи їхню роботу. Основний привід для цього, за словами директора хостинг-компанії Nic.ua Андрія Хоткевича, — начебто підозра у тероризмі. Є інші версії: несплата податків. У підсумку — за неповних два місяці десятки висококласних працівників цієї галузі, а також закордонні інвестори українських компаній заявили про неможливість працювати в Україні та про пошук інших держав, де вони зможуть цивілізовано реалізовувати свої плани.
Ситуація, пов’язана з частими перевірками силовими структурами IT-компаній, негативно впливає на інвестиційний клімат у країні.
Драматичні наслідки не забарилися
Згідно з нещодавно оприлюдненими даними Українського кредитно-рейтингового агентства та компанії «ТР Дата Україна» (визначають індекс настроїв закордонних інвесторів щодо капіталовкладень у нашу країну: його основа — 100 балів; усе, що нижче, — «негатив», усе, що вище, — «позитив та покращення»), осінні події, пов’язані з обшуками у деяких ІТ-компаніях, мали для нас драматичні наслідки. Так, цей показник для такого сегменту ринку уперше з початку року знизився до 75 балів. Ще у січні 2015 року він коливався в діапазоні від 114,3 до 136,4 бала.
Та ще задовго до початку ретельних перевірок СБУ (у травні 2014 року) відома аутсорсингова IT-компанія Luxoft заявила, що з причини політичних ризиків вивозитиме майже 500 програмістів з України та Росії до Польщі, Болгарії та Румунії. Все це вже тоді показувало, що підприємствам цього ринку дуже важко працювати у рідних пенатах.
В автора статті чимало друзів серед високофахових програмістів, які кажуть, що на нашому IT-ринку безлад та безправ’я й Україна може втратити велике майбутнє як високотехнологічна держава у цьому секторі послуг.
Що криється під такою пильною увагою спецслужб до компаній IT-ринку? Чи справді цей сегмент ринку так чи інакше має стосунок до тероризму або, може, це намагання прибрати конкурентів?
Не можна сказати, що айтішники залишилися сам на сам із бідою і держава про них призабула. Так, міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавичус недавно обговорював цю болісну тему з керівниками IT-бізнесу та силовиками, щоб налагодити діалог та убезпечити всіх від таких випадків надалі. Адже ця ситуація негативно впливає на інвестиційний клімат у країні.
За компанії цього ринку тоді також вступився й заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов. «Загальна проблема перевірок IT-компаній очевидна: дуже часто обшуки використовують не стільки для отримання інформації, скільки для шантажу. Тут вимальовується елемент корупції та елемент непрофесійності перевіряльників. Зазначу, що і в Мінекономрозвитку, і в Міністерства внутрішніх справ є бажання розібратися з цією проблемою», — сказав він.
Тобто начебто якесь порозуміння є.
«Я не впевнений, що так намагаються прибрати з ринку невигідних конкурентів, принаймні всередині країни. Нині наш внутрішній ринок майже мертвий. Конкуренція існує лише на зовнішньому його сегменті. Проте українські високофахові спеціалісти хочуть працювати саме у власній державі. А «маски-шоу» СБУ роблять свою негативну справу. Думаю, що з компаній нашого бізнесу хочуть «вибити» якомога більше грошей у вигляді податків. Лише цим і пояснюються такі дії. Проте відтепер серед айтішників ширяться настрої щодо виїзду з України», — коментує «УК» керівник прес-служби компанії «Софт-Лайн» Михайло Євтушенко.
Це не монополізм
Потрібно одразу уточнити, що основна частина спеціалістів галузі в нашій країні працює так званими пепешниками — вони в законний спосіб відкривають своє приватне підприємство, сплачуючи єдиний податок і працюючи на компанію, яка є юридичною особою, — ТОВ. «Саме така «повноцінна» компанія скеровує замовлення у галузі ІТ-послуг для таких пепешників, які, їх виконавши, передають у ТОВ, а той — закордонним замовникам. Як зазначає М. Євтушенко, сплачують усі податки до українського бюджету, і компанія — юридична особа обов’язково продає частину валютної виручки в нашій країні. Звісно, якщо такі фірми та фізособи залишатимуть Україну, знайшовши кращу долю за кордоном, то сплачуватимуть усі податки аж ніяк не у скарбницю нашої держави.
Із тим, що це саме вибивання грошей з успішного бізнесу (адже податки стало вже дуже важко збирати), згоден і старший партнер ЮФ «Кравець і партнери» Ростислав Кравець. «Про жодні конкурентні війни тут не йдеться. У нас заплутане податкове законодавство, яке часто змінюється, і навіть досвідчені бухгалтери та фінансові директори IT-компаній ненавмисне роблять помилки у документах. А податківці виписують великі штрафи, намагаються разом із силовими структурами вибивати ще щось, паралізуючи роботу підприємств та відлякуючи інвесторів», — зазначає він.
За його словами, обстояти свої законні права проти свавілля податківців та силових структур і в судах першої інстанції, і в апеляційних судах IT-компаніям, будь-яким іншим фірмам та фізичним особам віднині буде дуже важко і дорого. Юрист пояснює це чинністю нового закону про судовий збір, який став непомірно високим.
Проте це вже інша, але дуже важлива тема, і ми обов’язково напишемо про це.
Не варто забувати, що в 2014 році, як слід не оговтавшись після економічної кризи 2008-го, український IT-ринок ще більше втратив свої позиції. Експерти очікують, що його падіння в 2015-му становитиме ще 45—50%.
І не дивно, що, за словами глави представництва компанії IDC в Україні Володимира Позднякова, за показниками споживання програмного забезпечення та професійних IT-послуг Україна перебуває далеко в аутсайдерах, на одному рівні з Пакистаном та Нігерією. Тож підтримувати цю важливу галузь потрібно всілякими способами.
За словами Михайла Євтушенка, українські айтішники донедавна не мали бажання виїжджати за кордон, хотіли працювати на власну країну.
«Компанії навіть не проти працювати на загальній системі оподаткування, однак вимоги податківців сплачувати ПДВ наперед нанівець зводить усі намагання перших. Повірте, ми щиро хочемо чесно працювати на себе і свою країну, сплачуючи всі податки. Але держава повинна почути і нас», — зазначає він.
І схоже на те, що державні органи почують. Як зазначили «УК» у прес-службі Мінекономрозвитку, створено робочу групу, що складається із представників їхнього міністерства, МВС та СБУ. На цю групу покладено завдання чесно розібратися з кожним конкретним прикладом щодо кожної IT-компанії й загалом з’ясувати і оприлюднити, чи є кричущі порушення на цьому ринку. Сподіваємося, що все буде гаразд, й інвестори і фахівці залишатимуться в Україні.
Олег Громов, Урядовий кур`єр