Деякі питання з працевлащтування

На питання читачі газети Хрещатик відаповідає Адвокат, старщий юрист Адвокатської компанії Кравець і партнери Юрій Бабенко:

1.Коли особа, яка не досягла 18-річного віку влаштовується на роботу, які документи їй необхідно оформити з роботодавцем, аби в подальшому працівник гарантовано отримав гроші за виконану роботу?

У зв’язку з тим, що при оформленні на роботу неповнолітніх осіб, держава надає їм додаткові гарантії та пільги, для них встановлені певні особливості щодо оформлення та подачі документів на працевлаштування.

Перш за все, варто зауважити, що хоча законодавство не передбачає обов’язкової письмової форми трудового договору з повнолітнім працівником, відповідно статті 24 КзПП України при укладенні трудового договору з неповнолітнім додержання письмової форми є обов’язковим, тому цей договір є основним документом, який необхідно оформити.

Усі особи, молодше вісімнадцяти років, приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов’язковому медичному оглядові (стаття 191 КзПП України), отже ще одним документом, який надається при оформленні неповнолітнього працівника є довідка про медогляд.

Стаття 188 КзПП України передбачає, що не допускається прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років, однак за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли п’ятнадцяти років, отже в цьому випадку потрібно також оформити письмову згоду батьків на працевлаштування. (стаття 189 КзПП України)

Крім того, роботодавцю в обов’язковому порядку необхідно вести облік працевлаштованих неповнолітніх осіб, тому оформлення журналу обліку також є обов’язковим.

2.Скільки годин в день дозволено працювати особам, які не досягли 18-річного віку?

Статтею 51 КзПП України встановлено скорочену тривалість робочого часу, а саме: для працівників віком від 16 до 18 років — 36 годин на тиждень; для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) — 24 години на тиждень.

Крім того, також передбачено, що тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час не може перевищувати половини максимальної тривалості зазначеного вище робочого часу.

3.Якщо повнолітня людина працює без трудової книжки, які їй потрібно оформити документи з роботодавцем, щоб працівник гарантовано отримав гроші за виконану роботу?

Згідно вимог чинного законодавства оформлення трудової книжки роботодавцем є обов’язковим для працівників, які працюють понад 5 днів. Виключення становлять працівники, що працюють за сумісництвом (у такому випадку запис в трудову книгу вноситься за їхнім бажанням) та працівники, які працюють за договорами цивільно-правового характеру (дотримання письмової форми договору у цьому разі є обов’язковим, оскільки лише цей договір є гарантією отримання коштів за виконану роботу).

Адвокат, старщий юрист
Адвокатської компанії Кравець і партнери
Юрій Бабенко для Газета Хрещатик

Адвокатская компания Кравец и Партнеры